Sprawił, że niebo stało się zielone. Największy taki obiekt nad Australią od dekad

Autor:
ps/dd
Źródło:
abc.net.au, tvnmeteo.pl
Zielony meteor na niebie nad Queensland
Zielony meteor na niebie nad QueenslandCairns Airport
wideo 2/27
Cairns AirportZielony meteor na niebie nad Queensland

Kosmiczna skała, za sprawą której niebo nad stanem Queensland ponad tydzień temu na chwilę stało się zielone, była największym tego typu obiektem nad Australią od ponad 30 lat - poinformował portal publicznego australijskiego nadawcy ABC, powołując się na dane NASA. Według naukowców skała nie spłonęła w całości w atmosferze naszej planety, teraz będą poszukiwać fragmentów, które spadły na powierzchnię Ziemi.

20 maja niebo nad australijskim stanem Queensland, pomiędzy miastem Mackay a Zatoką Karpentaria, przeciął meteor. Na niebie pojawił się efektowny rozbłysk, niebo na chwilę stało się zielone.

W momencie eksplozji obiektu, który wszedł w ziemską atmosferę, zjawisko było widoczne na wysokości 29 kilometrów nad Blackbull, małą wiejską miejscowością w północno-zachodniej części stanu. Mieszkańcy relacjonowali w mediach społecznościowych, że usłyszeli głośny huk.

Największy od 30 lat

Jak poinformował we wtorek australijski publiczny nadawca ABC, według danych amerykańskiej agencji kosmicznej NASA był to największy tego typu obiekt, który pojawił się nad Australią od ponad 30 lat.

Jak podkreśliła Ellie Sansom z australijskiej państwowej uczelni Curtin University of Technology, była to największa kosmiczna skała nad Australią zarejestrowana przez czujniki rządowe USA od czasu rozpoczęcia obserwacji w 1988 roku. - Sprawdzałam codziennie, aż w końcu dane dotarły. To największe wydarzenie, jakie kiedykolwiek zarejestrowano - powiedziała.

Meteor na niebie nad Queenslandem 20 majaCairns Airport

Będą szukać meteorytów

Według nowych danych, meteor poruszał się z prędkością prawie 28 kilometrów na sekundę. Siła wybuchu była równa eksplozji 7,2 kiloton trotylu. Na podstawie tych danych naukowcy obliczyli, że nadlatująca kosmiczna skała miała średnicę 3,5 metra i ważyła około 80 tysięcy kilogramów.

Według specjalistów skała nie spłonęła w spotkaniu z ziemską atmosferą całkowicie. Sansom wyjaśniła, że jeżeli ciało niebieskie znajduje się na tak niskiej wysokości jak 29 kilometrów, na powierzchnię Ziemi prawdopodobnie spadnie dużo małych fragmentów, czyli meteorytów. Eksperci planują poszukiwanie ich w ciągu najbliższych tygodni.

Autor:ps/dd

Źródło: abc.net.au, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Cairns Airport

Pozostałe wiadomości