Gigantyczna asteroida przemknęła obok Ziemi. Kiedy wróci?

Aktualizacja:
Autor:
kw/dd,rzw
Źródło:
newsweek.com, NASA
Położenie asteroidy Kleopatra w Układzie Słonecznym
Położenie asteroidy Kleopatra w Układzie SłonecznymESO/spaceengine.org
wideo 2/5
Asteroidy/planetoidy

Ostatniej nocy asteroida 467460 (2006 JF42) przeleciała w bliskiej odległości od Ziemi. Obiekt większy od najwyższego budynku na świecie, czyli Burdż Chalify, pojawia się nieopodal Ziemi co kilka lat.

Asteroida o nazwie 467460 (2006 JF42) w nocy z poniedziałku na wtorek znalazła się blisko Ziemi. W Polsce była wtedy godzina 2.13. Najmniejsza odległość, jaka dzieliła kosmiczną skałę od naszej planety, to ponad pięć milionów kilometrów. Obiekt jest klasyfikowany przez NASA jako "potencjalnie niebezpieczny" (PHA), a trafił do tej kategorii, ponieważ jest planetoidą, która mierzy co najmniej 150 metrów średnicy i może zbliżać się do orbity Ziemi na nie więcej niż 7,48 milionów kilometrów. Takie kosmiczne skały, gdyby uderzyły w Ziemię, doprowadziłyby do katastrofy.

Jak informowało wcześniej Centrum Badań Obiektów Bliskich Ziemi (CNEOS), należące do NASA, asteroida miała poruszać się z prędkością prawie 41 tysięcy kilometrów na godzinę.

Większa od Burdż Chalify

2006 JF42 podchodzi blisko naszej planety dość często. Jak wynika z danych orbitalnych, co kilka lat mija naszą planetę i to mniej więcej o tej samej porze roku. Naukowcy podali, że w przyszłości zbliży się do nas bardziej. Na przykład 5 maja 2033 roku znajdzie się w odległości około czterech milionów kilometrów od naszej planety.

Jak oszacowali astronomowie NASA, średnica asteroidy 467460 (2006 JF42) może sięgać do 839 metrów. Tymczasem najwyższy budynek świata - Burdż Chalifa z Dubaju - sięga 828 metrów.

Burdż Chalifa to obecnie największa atrakcja DubajuKuba Głębicki
Trajektoria orbity asteroidy 467460 (2006 JF42)cneos.jpl.nasa.gov

100 ton pyłu kosmicznego codziennie spada na Ziemię

Według CNEOS asteroidy o różnych rozmiarach cały czas mijają Ziemię. Jak podali naukowcy, każdego dnia na powierzchnię planety może trafiać nawet 100 ton pyłu kosmicznego. Szacuje się, że większe asteroidy - o średnicy około 100 metrów - mogą zderzać się z Ziemią i powodować katastrofy mniej więcej co 10 tysięcy lat.

W ramach prewencji naukowcy każdego dnia śledzą trajektorie tysięcy asteroid. Opracowano również scenariusze, dzięki którym można zapobiec ewentualnemu uderzeniu kosmicznej skały. W 2021 roku NASA rozpoczęła misję Double Asteroid Redirection Test (DART), podczas której badacze zamierzają zmienić tor lotu asteroidy w przestrzeni kosmicznej.

Autor:kw/dd,rzw

Źródło: newsweek.com, NASA

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock | zdjęcie ilustracyjne

Pozostałe wiadomości