Asteroida 2023 FM przemknie blisko Ziemi. Naukowcy odkryli ją kilka tygodni temu

Aktualizacja:
Autor:
as/dd
Źródło:
CNEOS, NASA ECHO, tvnmeteo.pl
Położenie asteroidy Kleopatra w Układzie Słonecznym
Położenie asteroidy Kleopatra w Układzie SłonecznymESO/spaceengine.org
wideo 2/5
Asteroidy/planetoidy

W czwartek po południu asteroida 2023 FM minie Ziemię. Naukowcy szacują, że może ona mieć nawet 260 metrów średnicy. To oznacza, że jest większa niż Pałac Kultury i Nauki w Warszawie.

W czwartek w okolice Ziemi zawita gość z odległych regionów Układu Słonecznego. Asteroida 2023 FM została odkryta przez naukowców z obserwatorium Atlas w Chile 16 marca 2023 roku. Ze względu na to, że orbita obiektu przebiega w pobliżu orbity Ziemi, kosmiczna skała została zaliczona do grupy potencjalnie niebezpiecznych obiektów.

Większa niż Pałac Kultury i Nauki

Astronomowie zwrócili również uwagę na niezwykłe wymiary obiektu - przypuszcza się, że ma on średnicę od 120 do 260 metrów, co oznacza, że może być większy od Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie (który liczy 237 metrów wysokości).

Asteroida znajdzie się najbliżej naszej planety już w czwartek, 6 kwietnia w okolicach godziny 15.09. Znajdzie się w odległości 0,02 jednostki astronomicznej od Ziemi, czyli nieco poniżej trzech milionów kilometrów.

Orbita 2023 FM (biała linia) a orbita Ziemi (błękitna linia)NASA SSD

Niebezpieczeństwo z kosmosu

Asteroidy dość często przelatują w pobliżu Ziemi. Centrum Badania Obiektów Bliskich Ziemi NASA (CNEOS) szacuje, że średnio raz na kilka dni w okolicach naszej planety pojawiają się obiekty z kosmosu o średnicy kilkudziesięciu metrów. Na szczęście rzadko zdarza się jednak, żeby jeden z nich znajdował się na kursie kolizyjnym z Ziemią - nawet stosunkowo niewielkie ciało niebieskie mogłoby wyrządzić potężne zniszczenia.

W marcu na liście obiektów, które mogą uderzyć w naszą planetę, znalazła się asteroida 2023 DW o średnicy około 50 m. Początkowo oceniano, że obiekt uderzy w naszą planetę 14 lutego 2046 roku z prawdopodobieństwem wynoszącym 1 do około 600. Dalsze badania ciała niebieskiego wskazały jednak, że ryzyko to spadło i będzie nadal spadać.

Asteroida 2023 DW - wizualizacjaeyes.nasa.gov

Autor:as/dd

Źródło: CNEOS, NASA ECHO, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości