Asteroida przeleci obok nas. I to w odległości mniejszej niż dystans Ziemia-Księżyc

Autor:
dd
Źródło:
Earth Sky, tvnmeteo.pl, NASA
Położenie asteroidy Kleopatra w Układzie Słonecznym
Położenie asteroidy Kleopatra w Układzie SłonecznymESO/spaceengine.org
wideo 2/5
Asteroidy/planetoidy

W ciągu najbliższych dni asteroida zbliży się do Ziemi. Mowa o 2023 DZ2, obiekcie, który odkryto niedawno, bo pod koniec lutego tego roku. Do "bliskiego spotkania" dojdzie w sobotę wieczorem. Kosmiczna skała minie nas w odległości połowy dystansu, jaki dzieli naszą planetę i Księżyc.

Asteroida 2023 DZ2 została odkryta pod koniec lutego tego roku przez naukowców z Obserwatorium Roque de los Muchachos na kanaryjskiej wyspie La Palma. Obiekt znajdzie się najbliżej Ziemi w sobotę, 25 marca o godzinie 20.51. Należy do asteroid z rodziny Apollo - nazwanych po obiekcie 1862 Apollo, który w latach 30. XX wieku został odkryty przez niemieckiego astronoma Karla Reinmutha.

Asteroida DZ 2023

Średnica 2023 DZ2 szacowana jest na 43-95 metrów. Dla porównania meteor czelabiński, który w 2013 roku eksplodował nad Syberią, miał 20 metrów średnicy. Według aktualnych pomiarów najmniejszy dystans, jaki będzie dzielić asteroidę 2023 DZ2 od naszej planety, to połowa odległości między Ziemią a Księżycem (która wynosi ponad 348 tys. kilometrów). W przypadku tego obiektu nic nam nie grozi, jednak tak mała odległość sprawi, że asteroidę da się zobaczyć za pomocą niewielkiego teleskopu.

Kosmiczna skała porusza się z prędkością 28044 km/h. Choć brzmi to jak zawrotna prędkość, w porównaniu z innymi skałami kosmicznymi obserwowanymi przez astronomów jest to raczej powolna asteroida.

2023 DZ2 jest klasyfikowana przez NASA jako NEO (Near-Earth Object), jak każdy kosmiczny obiekt, który znajduje się w odległości co najmniej 193 milionów kilometrów od Ziemi.

Orbita 2023 DZ2cneos.jpl.nasa.gov

Autor:dd

Źródło: Earth Sky, tvnmeteo.pl, NASA

Źródło zdjęcia głównego: ImageBank4U - stock.adobe.com

Pozostałe wiadomości