Najnowsze

Żywioł uderzy w Kubę i Dominikanę

Najnowsze

Huragan Matthew na Jamajce

Huragan Matthew, który przemieszcza się nad Karaibami dotarł do Jamajki. Stąd żywioł powędruje na Kubę oraz na Haiti i Dominikanę.

Po tym, jak huragan Matthew w środę spustoszył wschodnią część Wysp Karaibskich (Barbados i Saint Lucia) w niedzielę dotarł do Jamajki. Początkowo był huraganem piątej, najwyższej kategorii według skali Saffira-Simpsona, jednak obecnie nieco osłabł i spadł do czwartej kategorii. W poniedziałek prędkość towarzyszącego mu wiatru wynosiła około 220 km/h.

Zdjęcie satelitarne huraganu MatthewGetty Images North America

Kingston pod wodą

Żywioł docierając w niedzielę do Jamajki, od razu spowodował tam liczne utrudnienia. Ulewny deszcz zatopił główne drogi w Kingston, stolicy kraju. W bardzo krótkim czasie ulice zamieniły się w rwące potoki, przez co kierowcom bardzo trudno było przemieszczać się po mieście. Wiele osób było zmuszonych do zatrzymania samochodów i ich zepchnięcia z drogi.

Wody śródlądowe Jamajki po ulewach szybko wezbrały, co tylko pogorszyło sytuację powodziową w kraju.

Kolejne wysypy zagrożone

Matthew to najpotężniejszy huragan na Morzu Karaibskim od 2007 roku (po cyklonie Feliks). W sobotę towarzyszący mu wiatr osiągał prędkość 257 km/h. Teraz Matthew zmierza w stronę Kuby, Dominikany i Haiti. Przemieszcza się z prędkością 7 km/h.

Polacy wypoczywający na Dominikanie zostali poinformowani przez obsługę hotelową o zagrożeniu, jakie niesie ze sobą nadchodzący huragan. W kurortach zabezpieczono meble i inne przedmioty, które może porwać wiatr.

Przywiązane meble - przygotowania do huraganu Matthew na Dominikanie (zdj. Jakub Mielniczak)
Ostrzeżenie przed huraganem Matthew, które dostają turyści na Dominikanie (zdj. Jakub Mielniczak)
Prognoza przemieszczania się huraganu Matthew

Autor: zupi/tw / Źródło: Reuters TV, tvnmeteo.pl

Pozostałe wiadomości