Najnowsze

Żyliśmy tym, jak spotkała się z Plutonem. Teraz New Horizons leci do planetoidy

Najnowsze

NASASonda New Horizons zmierza do nowego celu

Sonda New Horizons, która przeleciała koło Plutona, za ponad trzy lata zbliży się do odległej planetoidy. Naukowcy pokładają w tej misji wielkie nadzieje, ponieważ obiekt może być reliktem z czasów powstawania Układu Słonecznego.

Sonda New Horizons po tym, jak w lipcu zbliżyła się do Plutona na odległość 12 500 km, dalej przemierza przestrzeń Kosmiczną. Z każdą chwilą oddala się od Ziemi.

Dodatkowa prędkość

22 października maszyna przyspieszyła o około 36 km/h, ponieważ specjaliści z NASA wiedzą już, gdzie chcą ją posłać. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, New Horizons zbliży się do małego obiektu kosmicznego. Jest nim planetoida 2014 MU69, która znajduje się około 1,6 miliarda kilometrów za orbitą Plutona w Pasie Kuipera (pas planetoid, rozciągający się za orbitą Neptuna).

Świadek powstania Układu Słonecznego

Planetoidę odkryto w czerwcu 2014 roku. Jej średnica wynosi około 30-45 km, co stanowi od 1 do 2 procent średnicy Plutona. 2014 MU69 może być dobrze zachowanym reliktem z czasów powstawania Układu Słonecznego. Specjaliści spodziewają się, że krajobraz na tej planetoidzie jest zupełnie inny niż na Plutonie. Z tego względu zdjęcia, jakie wyśle sonda na Ziemię, będą znacznie się różniły od tych, jakie przysłała, przelatując koło Plutona.

Członkowie misji New Horizons szacują, że sonda dotrze do celu w styczniu 2019 roku.

Przyspieszy jeszcze bardziej

Przed New Horizons jeszcze trzy zmiany prędkości poruszania się. Pierwsza z nich jest zaplanowana na 25 października, druga na trzy dni później, a ostatnia na czwartego listopada. Dzięki temu w sumie prędkość maszyny zwiększy się o 205 km/h.

Misja Pluton

Sonda New Horizons została wystrzelona w przestrzeń kosmiczną 19 stycznia 2006 roku. Po blisko 10 latach podróży minęła Plutona. 14 lipca o godzinie 13.39 znalazła się w odległości 12,5 tys. km od tej planety karłowatej.

W kolejnych dniach naukowcy publikowali zdjęcia powierzchni Plutona, które w rękach specjalistów stały się cennym materiałem analiz. Dowiedziono dzięki nim m.in., że na Plutonie istnieje zamarznięta woda oraz masywy górskie. Internauci z kolei szaleli z powodu obszaru nazwie Tombaugh, który przypominał kształtem serce.

Zobacz jak od 2006 roku przebiega misja New Horizons:

Misja New Horizons trwa już prawie 10 lat
Misja New Horizons trwa już prawie 10 latNASA

Autor: AD/map / Źródło: space.com

Źródło zdjęcia głównego: NASA

Pozostałe wiadomości