Najnowsze

"Życie, jakie znaliśmy, wydaje się bardzo, bardzo możliwe". Eksperci wyliczają warunki

Najnowsze


Dzięki szczepionce możliwe będzie uzyskanie stopniowej kontroli nad COVID-19 w 2021 roku - przewiduje dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) do spraw sytuacji kryzysowych doktor Michael Ryan. Na jesień przyszłego roku typuje termin powrotu do "jakiejś formy normalnego życia" francuski epidemiolog Arnaud Fontanet. Także i on uzależnia to od szerokiej skali szczepień.

W piątek rano, według danych WHO, łączna liczba zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 na świecie zbliżała się do 61,5 miliona, zmarło ponad 1,4 miliona osób.

- Życie takie, jakie znaliśmy, wydaje mi się bardzo, bardzo możliwe, ale będziemy musieli w dalszym ciągu stosować zalecenia sanitarne, dystans społeczny - podkreślił w czwartek w irlandzkiej telewizji RTE doktor Michael Ryan, dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) do spraw sytuacji kryzysowych.

Jakie nadzieje wiążemy ze szczepionką?

Ryan podkreślił, że "szczepionki nie oznaczają braku COVID-19". - Dodanie szczepionek do naszych obecnych środków pozwoli nam naprawdę zmiażdżyć krzywą zachorowań, uniknąć lockdownów i uzyskać stopniową kontrolę nad chorobą - powiedział.

- Musimy mieć absolutną świadomość, że należy zmniejszyć ryzyko zarażenia kogoś innego, po prostu ostrożnie organizując tegoroczne święta Bożego Narodzenia. Zazwyczaj w Irlandii 15 osób w kuchni obiera wtedy ziemniaki i podlewa (sosem - red.) indyki. Nie powinniśmy tego robić - dodał.

WSPÓŁTWÓRCA SZCZEPIONKI NA COVID-19 O POWROCIE DO NORMALNOŚCI

Kiedy powrót do normalnego życia?

Dyrektor z WHO ocenił, że dzięki szczepionce możliwe będzie uzyskanie stopniowej kontroli nad Covid-19 w 2021 roku.

O możliwym terminie powrotu do "jakiejś formy normalnego życia" mówił także francuski epidemiolog Arnaud Fontanet. Jego zdaniem może to się stać jesienią 2021 roku, pod warunkiem że zadziała program szczepień przeciwko COVID-19.

- Jeśli uda nam się zaszczepić 80-90 procent Francuzów, pod ochroną będzie taka część populacji, że możemy logicznie myśleć o powrocie do normalnego życia dopiero jesienią 2021 roku - zaznaczył Fontanet w stacji BFM TV. Dodał, że trzeba również brać pod uwagę, że szczepionki nie są w 100 procent skuteczne.

Naukowiec podkreślił, że taki poziom zaszczepienia jest niezwykle ambitnym celem, jeśli weźmie się pod uwagę deklarowaną obecnie dużą nieufność do szczepionek. Fontanet przypomniał, że obiecujące wyniki przedstawiane przez producentów szczepionek muszą jeszcze zostać potwierdzone publikacjami naukowymi.

Fontanet jest profesorem Instytutu Pasteura w Paryżu i członkiem Rady Naukowej doradzającej rządowi Francji w walce z epidemią COVID-19.

Autor: anw//rzw / Źródło: reuters, pap

Pozostałe wiadomości