Zwiastun wiosny w najzimniejszym miejscu Polski

Żurawie w Halinowie

Pierwsze żurawie zlatują na Suwalszczyznę zwaną polskim biegunem zimna. Pojawiły się też na Mazowszu, co zarejestrowała Reporterka 24 @puchaczwpniu.

Na polski biegun zimna ptaki zlatują najpóźniej, nie tylko dlatego, że mają dłuższą drogę do przebycia, ale głównie ze względu na srogi klimat.

Czekając na bociany

Wojciech Misiukiewicz z Wigierskiego Parku Narodowego powiedział, że widział pierwsze żurawie w parku, ale innych ptaków m.in. bocianów, które przylatują tutaj wiosną, jeszcze nie ma.

- Jeziora są jeszcze skute lodem, jest dość zimno, ale pojawienie się żurawi to już symptom, że wiosna jest blisko - zapewnił Misiukiewicz.

Sroga zima opóźnia przylot ptaków

Dyrektor Suwalskiego Parku Krajobrazowego Teresa Świerubska także widziała żurawie w Dolinie Czarnej Hańczy. Według niej z pewnością zaraz przylecą kolejne gatunki ptaków, m.in. bociany.

Tegoroczna zima na Suwalszczyźnie była krótka, ale mroźna, i to naturalnie powoduje, według Misiukiewicza, że przyloty ptaków są trochę opóźnione. Zdarzało się, że żurawie pojawiały się na Suwalszczyźnie już pod koniec lutego.

Żurawie także na Mazowszu

Reporterka 24 puchaczwpniu również dostrzegła pierwsze zwiastuny wiosny. Na Kontakt Meteo przesłała niezwykłe zdjęcia żurawi oraz czajek, które odwiedziły rozlewisko Stary Konik w mazowieckiej gminie Halinów.

"Żurawie po raz pierwszy pojawiły się tu 8 marca, a stado około dwudziestu czajek - 6 marca" - pisze w liście do redakcji @puchaczwpniu.

"Ponieważ ptaki żerują na rozlewisku, na które mam widok z kuchni, mogę je obserwować codziennie" - czytamy dalej, szczerze zazdroszcząc Reporterce 24.

Nie wszystkie ze Starego Konika

Żurawie, które widać na kolorowym zdjęciu, puchaczwpniu spotkała już nie w Halinowie, a we wsi Duchnów w gminie Wiązowna (Mazowieckie) na podmokłych łąkach położonych nad rzeka Mienią.

Zobaczcie, jak dostojnie się prezentują:

Autor: map,mm/mj / Źródło: Kontakt Meteo

Pozostałe wiadomości