Najnowsze

Zwalczyć alergię... dietą? "Przyczyna jest w jelitach"

Najnowsze

Jak żyć i radzić sobie z alergią?
TVN Meteo ActiveJak żyć i radzić sobie z alergią?

Jak żyć z alergią i jak się jej zupełnie pozbyć? W "Studiu Active" radziły Żaneta Geltz z portalu hipoalergiczni.pl i biolog Magdalena Machlarz.

TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

Alergia, lub inaczej uczulenie czy nadwrażliwość, to patologiczna odpowiedź organizmu na oddziaływanie różnych obcych substancji, które określa się mianem alergenów.

Alergia może objawiać się łagodnie, jak w przypadku kataru czy łzawienia, albo w sposób zagrażający życiu, np. opuchlizną dróg oddechowych. Ostra reakcja alergiczna to wstrząs anafilaktyczny, mogący doprowadzić do śmierci.

Kluczowa dieta

Alergii można zapobiegać, unikając produktów na które jesteśmy uczuleni lub przyjmując odpowiednie lekarstwa. Jak się okazuje, można ją także wyleczyć, odpowiednio modyfikując swoją dietę. Jako przykład Żaneta Geltz z portalu hipoalergiczni.pl podaje swojego syna, u którego we wczesnych latach wykryto alergię na ponad 20 substancji.

- Okazało się, że najważniejsza była dieta. Pozbycie się cukru, mleka krowiego czy zredukowanie mięsa wieprzowego i wołowego dało takie rezultaty, że po 4 latach systematycznej, zdyscyplinowanej diety nie było żadnych alergii - zaznaczyła.

Skuteczne sposoby

Ekspert w zakresie biochemii, biolog Magdalena Machlarz, przyznała, że dieta jest jednym ze skuteczniejszych sposobów na alergię. - Sposób leczenia dietetycznego jest indywidualny - zastrzegła jednak.

Jak mówiła, osoby uczulone na pyłki powinny unikać m.in. produktów zbożowych oraz np. pomidorów. - Nadwrażliwość pokarmowa czy wziewna ma swoją przyczynę w jelitach - zwróciła uwagę Machlarz. - Dlaczego dieta działa? Bo codziennie musimy jeść, czyli codziennie wprowadzamy do organizmu pewne składniki, lepsze lub gorsze, które niszczą funkcje obronne jelit - wyjaśniała. Wskutek tego tworzący się w jelitach układ immunologiczny z czasem zaczyna źle funkcjonować i postrzega pewne składniki - także te, które wdychamy - jako groźne. Reaguje na nie, usiłując je zwalczyć.

Autor: stella/kka / Źródło: TVN Meteo Active

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości