Najnowsze

Żubry znów online. Tym razem da się je też podsłuchać

Najnowsze

Żubrza polana w 2015 r.
Żubrza polana w 2015 r.

Ruszył podgląd na żubrzą polanę w Puszczy Białowieskiej. W tym roku dzięki zastosowaniu nowinek technicznych zwierzęta można podsłuchiwać, a nawet oglądać w nocy.

Żubrza polana leży na północnym skraju Puszczy Białowieskiej. Internauci mogą nie tylko oglądać zwierzęta, ale też je podsłuchiwać. Co prawda najlepiej słychać śpiew ptaków, które przylatują do wywieszonych kulek ziarna. Roi się tam od sikorek, mazurków, sójek, a nawet dzięciołów. Czasem pojawiają się krogulce i jastrzębie.

Żubry w podczerwieni

W tym roku leśnicy zamontowali też reflektory podczerwieni o dużej mocy, dzięki którym możemy podziwiać osobniki nawet w nocy (widać 75 proc. powierzchni polany). Lasy Państwowe zapewniają, że reflektory nie wpływają na zachowanie i rytm dobowy żubrów, bo one po prostu nie dostrzegają tego światła.

Codziennie polanę odwiedza kilkadziesiąt sztuk. Można podziwiać dorosłe osobniki, jak i tegoroczne cielaki. Ale to nie jedyni wizytatorzy polany. W kolejce po smakołyki ustawiają się łosie, sarny i dziki. Czasem na polanie można zobaczyć też lisa, rysia czy wilka.

Żubry na stres

Żubry na polanie najchętniej oglądają studenci podczas sesji egzaminacyjnej, donoszą Lasy Państwowe. W tym czasie liczba odsłon sięga nawet 20 tys. dziennie. Studenci uznali, że obserwowanie tych zwierząt pomaga im radzić sobie ze stresem.

Żubry możesz podejrzeć tu

Autor: mar/map / Źródło: Lasy Państwowe

Pozostałe wiadomości