Najnowsze

Zrewidowali model i wyliczyli: deszczu w tropikach będzie więcej

Najnowsze


Badając charakter i chcąc przewidzieć zmiany w natężeniu tropikalnych deszczów, naukowcy napotykali dotąd na problem z oceną, który z dwóch znanych im mechanizmów ma większy wpływ na to zjawisko pogodowe. Salomonowe rozwiązanie na dziś brzmi: oba mechanizmy się uzupełniają. Jeden działa sezonowo, drugi w dłuższej skali - dowodzą naukowcy z Hawajów i San Diego. Co to oznacza?

Pierwszy z mechanizmów, nazywany po angielsku "wet-gets-wetter" (pol.: mokry stanie się jeszcze bardziej mokry) zakłada, że opadów przybędzie w miejscach, w których aktualnie pada najwięcej deszczu. Zgodnie z nim także obszary, gdzie jest sucho, staną się jeszcze bardziej suche.

Drugi mechanizm, nazywany "warmer-gets-wetter" (pol. cieplejszy stanie się bardziej mokry), pokazuje, że opadów przybędzie w regionach, gdzie mocno wzrasta temperatura powierzchni morza.

Naukowcy z Chin i Hawajów przeanalizowali charakter opadów, jakie występują w tropikach obecnie, prognozami, które pokazały im 18 modeli klimatycznych zakładających, że w atmosferze zwiększy się ilość gazów cieplarnianych. Wnioski opublikowali 14 kwietnia w internetowym wydaniu "Nature Geoscience".

Wyliczyli, że opadów przybędzie w regionach, gdzie już jest mokro, a zdecydowanie mniej deszczu będzie pojawiało się na suchych obszarach. To wyraźne odzwierciedlenie modelu "wet-gets-wetter". Chodzi m.in. o to, że wzór ocieplenia oceanów wskazuje na większe oddawanie ciepła i opady deszczu w pobliżu równika. Ciepło "rozpełza się" na boki, a to z kolei powoduje wzrost średnich rocznych opadów w regionie.

Z drugiej strony znaleziono dowód na wpływ mechanizmu "warmer-gets-wetter". Zaobserwowano bowiem, że wzrosty temperatur na powierzchni oceanu "przemieszczają się" wraz z ruchem Słońca, pompują w górę wilgoć z warstwy granicznej i powodują sezonowe anomalia w modelu "wet-gets-wetter".

Podsumowując: scenariusz "wet-gets-wetter" będzie odpowiadał za sezonowe wzrosty ilości opadów, a "warmer-gets-wetter" będzie odpowiadał za roczne wzrosty. - Ponieważ nasze obecne obserwacje sezonowych opadów są znacznie bardziej wiarygodne niż prognozowanie temperatur powierzchni morza, powinniśmy bardziej ufać modelom sezonowym niż rocznym - przekonuje współautor badań, prof. Shang-Ping Xie z Uniwersytetu w Manoa.

A to z kolei oznacza - według naukowców - że sezonowe topikalne deszcze będą się nasilać.

Dobra wiadomość dla mieszkańców Indii

Jak zaznaczają naukowcy, to dobra wiadomość dla obszarów, które doświadczają monsunowych opadów - z definicji sezonowych i ograniczonych do pory deszczowej. W ostatnim czasie te sezonowe intensywne opady deszczu były mniejsze niż zwykle i miały tendencję do spóźniania się. To miało bardzo zły wpływ na gospodarkę m.in. Indii.

Autor: map//kdj / Źródło: "Science Daily"

Pozostałe wiadomości