Najnowsze

Zrastając się ze sobą, rośliny tworzą zupełnie nowe gatunki

Najnowsze

Szczepienie drzewa
ShutterstockSzczepienie drzewa

Szczepienie roślin to metoda znana w świecie ogrodniczym od bardzo dawna. Jednak naukowcy dopiero teraz zbadali, co się dzieje w komórkach połączonych gatunków. Okazuje się, że nowa mieszanka posiada pełen materiał genetyczny obu roślin.

Szczepienie roślin to metoda od dawna używana w ogrodnictwie i rolnictwie. Stosuje się ją w celu uatrakcyjnienia danego gatunku. Do jednego osobnika wszczepia się komórki innego, w ten sposób na styku obu roślin przenosi się materiał genetyczny. Taka hybryda dziedziczy cechy po obu odmianach i może sprawnie funkcjonować.

Naukowcy dopiero teraz zbadali, co się dzieje w komórkach na styku obu gatunków roślin. Okazuje się, że przekazany materiał genetyczny w nowym gatunku jest identyczny jak w obu macierzystych odmianach.

Wymiana DNA

- Do tej pory nikt nawet nie podejrzewał, że coś takiego jest możliwe. Dotychczas sądzono, że w miejscu zrastania się dwóch szczepionych roślin dochodzi do wymiany DNA jądrowego - powiedział badacz, dr Hieronim Golczyk z Instytutu Biotechnologii z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Badania te wiele wyjaśnią w kwestii ewolucji roślin, mogą mieć też duże znaczenie dla rolnictwa, które może użyć tej informacji do modyfikowania roślin, tak aby rosły tak jak chce człowiek.

Rozmnażanie bezpłciowe

Badania nad szczepieniem roślin był prowadzone w Instytucie Fizjologii Molekularnej Roślin Maxa Plancka w Poczdamie. Naukowcy połączyli dwa genetycznie różne gatunki tytoniu. W naturze obie odmiany nie krzyżują się ze sobą ze względu na ogromne różnice w DNA. Naukowcy pobrali komórki z miejsca szczepienia i wytworzyli zupełnie nowy gatunek rośliny. - To jest niesamowita historia, bo powstanie nowego gatunku mieszańcowego jest w przyrodzie uzależnione od komórek płciowych i zapłodnienia, tutaj natomiast mamy do czynienia z powstawaniem takiego gatunku w wyniku transferu informacji genetycznej pomiędzy komórkami somatycznymi szczepionych roślin, czyli na drodze bezpłciowej - mówi Golczyk.

Naturalny proces

Podobne przenoszenie materiału genetycznego może również być procesem naturalnym. Rośliny rosnąc obok siebie mogą się zrosnąć. W miejscu połączonych roślin przekazywane jest DNA.

- Jeśli ze styku zrastających się tkanek dwóch różnych gatunków wyrośnie nowy pęd to może on hipotetycznie posiadać sumę jądrowego materiału genetycznego obu gatunków i dać początek nowemu mieszańcowemu gatunkowi - mówi Golczyk.

Ta prawidłowość rzucałaby światło na ewolucję roślin, ale potrzebne są dalsze badania.

Badania zostały opublikowane w czasopiśmie "Nature".

Autor: mab//kdj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości