Najnowsze

Zorza polarna rozświetliła niebo nad Dakotą Północną

Najnowsze

Nagranie nowego rodzaju zorzy polarnej ze stycznia 2016 roku
Nagranie nowego rodzaju zorzy polarnej ze stycznia 2016 rokuGraeme Whipps
wideo 2/19

Przebywający w mieście Grand Forks w Dakocie Północnej mieli okazję oglądać przepiękne zjawisko. Niebo rozbłysło tam kolorami zorzy polarnej.

Zorza polarna rozświetliła w sobotę 20 lutego niebo nad miastem Grand Forks w Dakocie Północnej. Film poklatkowy uchwycił jasne światła, które tańczyły na niebie.

- Pokaz był bardzo dobrze widoczny gołym okiem - przekazał Vincent Ledvina, autor nagrania.

Jak powstaje zorza?

Zorza polarna powstaje w wyniku rozbłysków słonecznych, podczas których duże ilości naładowanych cząstek są wyrzucane ze Słońca. Cząstki mkną przez Układ Słoneczny i docierają do naszej planety. Na wysokości około 100 kilometrów, w okolicach biegunów magnetycznych Ziemi, wzbudzane są atomy w naszej atmosferze i powstają światła zorzy. Na półkuli północnej zorza jest określana łacińską nazwą Aurora borealis, a południowa zorza polarna nosi nazwę Aurora australis.

Zasięg występowania zorzy polarnej zależy od siły rozbłysku na Słońcu. Im jest silniejszy, tym większe prawdopodobieństwo, że zorze pojawią się bliżej równika, czyli na półkuli północnej - dalej na południe.

Zderzenia mogą wstrząsnąć magnetosferą wokół północnych i południowych biegunów Ziemi, uwalniając kolorowe strumienie w niebo.

Autor: anw/dd / Źródło: Reuters, tvnmeteo.pl

Pozostałe wiadomości