Żółte i pomarańczowe alerty pogodowe. "Zalecana ostrożność"

[object Object]
Prognoza pogody na noctvnmeteo.pl
wideo 2/25

Najbliższa noc oraz środowy poranek przyniosą opady śniegu. W niektórych regionach drogi i chodniki mogą być oblodzone. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed zjawiskami. W trzech województwach obowiązują alerty hydrologiczne.

Przed intensywnymi opadami śniegu Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega regiony górskie i podgórskie. Oblodzenia mogą występować od Warmii i Mazur, przez Ziemię Łódzką, po Śląsk.

Gdzie obowiązują ostrzeżenia?

INTENSYWNE OPADY ŚNIEGU

W województwie dolnośląskim obowiązują alerty pierwszego i drugiego stopnia.

W powiatach: lwóweckim, jeleniogórskim i Jelenia Góra wydano ostrzeżenia drugiego stopnia. Prognozuje się tam wystąpienie opadów śniegu, okresami o natężeniu umiarkowanym, powodujących przyrost pokrywy śnieżnej w rejonach poniżej 500 metrów nad poziomem morza od 15 cm do 30 cm, powyżej tej wysokości od 20 cm do 35 cm, miejscami do 50 cm. Ostrzeżenie obowiązuje do godz. 8 rano w środę.

Alerty pierwszego stopnia wydano dla powiatów: kamiennogórskiego, wałbrzyskiego, Wałbrzych i kłodzkiego. W górach powyżej 600 m n. p. m. może spaść od 10 do 20 centymetrów. Ostrzeżenie będzie ważne do godz. 8 w środę.

Mocniej sypnąć może również w woj. śląskim w powiatach żywieckim, Bielsko-Biała, bielskim oraz cieszyńskim. Miejscami przyrost pokrywy śnieżnej wyniesie od 15 do 20 centymetrów. Śniegu może dosypać także w woj. małopolskim w powiatach wadowickim, nowotarskim i suskim. Alerty wygasną w środę o godzinie 7.

OBLODZENIE

Zagrożeniem może być też oblodzenie. Ostrzeżeniami przed zjawiskiem objęto województwa:

- warmińsko-mazurskie, gdzie wydano alerty dla powiatów: braniewskiego, Elbląga, elbląskiego, ostródzkiego, iławskiego, nowomiejskiego i działdowskiego;

- mazowieckiego, w powiatach: żuromińskim, sierpeckim, płockim, Płock, gostynińskim;

- łódzkiego, w większości województwa, poza powiatami: wieruszowskim, sieradzkim, poddębickim, pabianickim, zduńskowolskim, łaskim, wieluńskim, pajęczańskim i bełchatowskim;

- świętokrzyskiego, w powiatach: włoszczowskim, koneckim, kieleckim, Kielce, jędrzejowskim, pińczowskim, kazimierskim;

- małopolskim, na terenie powiatów: miechowskiego, olkuskiego, chrzanowskiego, oświęcimskiego, wadowickiego, suskiego, myślenickiego, krakowskiego, Kraków, proszowickiego, wielickiego;

- śląskiego, wyłączając powiaty: kłobucki, lubliniecki, tarnogórski, gliwicki, Gliwice, Zabrze, raciborski, wodzisławski, rybnicki, Rybnik, Jastrzębie-Zdrój, wodzisławski.

W tych regionach zamarzać będzie nawierzchnia dróg i chodników. Temperatura minimalna powietrza wyniesie około -1 stopnia Celsjusza, przy gruncie około -2 st. C. Alerty będą obowiązywać od godziny 22 we wtorek do 10 w środę.

Ostrzeżenia meteorologiczne (IMGW)IMGW

Czym są ostrzeżenia pierwszego stopnia?

Definicja IMGW podaje, że gdy obowiązuje ostrzeżenie pierwszego stopnia, "przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej".Ostrzeżenia hydrologiczneW trzech województwach oraz w strefie przybrzeżnej obowiązują alerty drugiego stopnia.WOJEWÓDZTWO ZACHODNIOPOMORSKIEW ujściowym odcinku Odry oraz w zlewni Zalewu Szczecińskiego ze względu na prognozowany silny wiatr z sektora północnego nastąpi wzrost poziomów wody powyżej stanów ostrzegawczych, lokalnie z możliwością przekroczenia stanów alarmowych na Zalewie Szczecińskim. Alert będzie ważny od godziny 4 w nocy w środę do 4 w czwartek.Przez silny, północny wiatr wzrost poziomów wody powyżej stanów ostrzegawczych wystąpi również na wybrzeżu i morskich wodach wewnętrznych kraju. Ostrzeżenie będzie obowiązywało od godziny 1 w nocy w środę godziny 2 w nocy w czwartek.WOJEWÓDZTWO WIELKOPOLSKIEW zlewni Baryczy prognozowane opady deszczu będą powodowały wzrosty stanów wody lokalnie do strefy wody wysokiej. W Odolanowie na Kurochu może zostać przekroczony stan ostrzegawczy. Ostrzeżenie obowiązuje do godziny 9 rano w środę.WOJEWÓDZTWO DOLNOŚLĄSKIEIMGW prognozuje, że na obszarze zlewni środkowej Odry prognozowane opady deszczu będą powodowały wzrosty stanów wody na rzekach, szczególnie w obszarach położonych na wysokości 300-600 metrów nad poziomem morza. Deszcz będzie spłukiwał cienką warstwę pokrywy śnieżnej. Największe wzrosty prognozowane są w zlewniach górnej Nysy Łużyckiej, górnej Kwisy, górnego Bobru i Kaczawy, gdzie możliwe są lokalne przekroczenia stanów ostrzegawczych. Na rzekach nizinnych stany wody będą miały tendencję wzrostową: na Widawie w Zbytowej do stanu ostrzegawczego, w Kanclerzowicach na Sąsiecznicy powyżej stanu ostrzegawczego z możliwością przekroczenia stanu alarmowego.Ostrzeżenie obowiązuje do godziny 9 w środę.

Jak uchronić się przed zimowymi niebezpieczeństwami (RCB)RCB
Ostrzeżenia hydrologiczne (IMGW)IMGW

Autor: kw,ao,dd/rp,map,aw / Źródło: IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości