Najnowsze

"Zobaczyliśmy coś nowego. Coś, czego się nie spodziewaliśmy"

Najnowsze


W wodach u wybrzeży zachodniego Meksyku badacze zaobserwowali zwierzęta, które prawdopodobnie należą do nieznanego dotąd gatunku walenia z rodziny zyfiowatych. Te ssaki wodne są wyjątkowo trudne do obserwowania, bo zazwyczaj pływają i żerują na głębokości około 900 metrów, rzadko wypływając na powierzchnię, by zaczerpnąć powietrza.

Zespół biologów prowadził w listopadzie badania w pobliżu grupy meksykańskich, niezamieszkałych wysp Islas San Benito. To była rutynowa obserwacja żyjących tam waleni rodziny zyfiowatych (Ziphiidae). W pewnym momencie jednak badacze natknęli się na trzy osobniki, które po bliższej analizie wydały im się niezwykłe.

Zorientowali się po kilku dniach

Prowadzący obserwacje Jay Barlow, biolog ssaków morskich z Instytutu Oceanograficznego Scrippsów w San Diego oraz członkowie organizacji non-profit Sea Shepherd Conservation Society nie zdawali sobie początkowo sprawy, że widzieli nowy gatunek. Dopiero podczas analizowania zdjęć i nagrań odkryli, że prawdopodobnie napotkali przedstawicieli nieznanego dotąd gatunku z rodziny zyfiowatych.

- Dopiero po kilku dniach, kiedy przeglądaliśmy zdjęcia, podwodne obrazy zarejestrowane przez organizację Sea Shepherd, analizowaliśmy dane akustyczne, stało się jasne, że nie widzieliśmy dziobowala kalifornijskiego (Mesoplodon perrini). Zobaczyliśmy coś nowego, coś, czego nie spodziewaliśmy się w tej okolicy, coś, co nie pasuje ani wizualnie, ani akustycznie do niczego, o czym było wiadomo, że istnieje - opowiadał Barlow.

Naukowcy poddadzą dalszym studiom między innymi próbki wody pobrane z miejsca, gdzie zauważyli wyjątkowe walenie. Jeśli ich przypuszczenia się potwierdzą, będzie to 24 znany gatunek należący do rodziny zyfiowatych.

Biologia gatunku

Zyfiowate (Ziphiidae) to rodzina ssaków morskich należąca do rzędu waleni (Cetacea). Zwierzęta te mają charakterystyczny "dziób", podobny jak u delfinów, czym odróżniają się od pozostałych większych waleni. Dziób wyposażony jest w małą liczbę zębów, jedynie osobniki płci męskiej części gatunków mają jedną parę dużych zębów w dolnej szczęce. Te wystające kły służą jako broń w walkach między samcami, czego dowodem są blizny na ich ciałach. Kły niektórych dziobowali mają nietypowe kształty, np. u dziobowala kagańcowego (Mesoplodon layardii) są zagięte ku środkowi nad dziobem, ograniczając jego otwieranie.

Naukowcom bardzo trudno jest prowadzić obserwacje tych zwierząt, ponieważ zazwyczaj pływają i żerują na głębokości około 900 metrów, a tylko od czasu do czasu wypływają na powierzchnię, aby zaczerpnąć powietrza. Na dużych głębokościach zwierzęta te czują się bezpiecznie i unikają kontaktu z orkami (Orcinus orca), które na nie polują.

Islas San Benito

Położona w pobliżu meksykańskiego stanu Kalifornia Dolna grupa Islas San Benito składa się z trzech jałowych wysp, o łącznej powierzchni niespełna 4000 kilometrów kwadratowych. Według spisu ludności z 2001 roku wyspę Benito del Oeste zamieszkiwały dwie osoby, pozostałe były niezamieszkane.

Autor: anw//rzw / Źródło: Reuters, tvnmeteo.pl

Pozostałe wiadomości