Najnowsze

"Zobaczyłem coś wyjątkowego, coś z dwiema głowami"

Najnowsze


Jeden na 100 tysięcy węży wykluwa się z dwiema głowami. Taki niezwykły okaz znalazł rolnik w mieście Sajjid Sadik w Iraku.

W mieście Sajjid Sadik, położonym w muhafazie As-Sulajmanijja w Iraku, w pobliżu granicy z Iranem, znaleziono dwugłowego zaskrońca rybołowa. To gatunek niejadowitego węża z podrodziny zaskrońcowatych.

Znalazł go miejscowy rolnik Mohammad Mahmood i przyniósł go do domu, aby się nim zaopiekować. Postanowił uratować gada przed śmiercią. - W czwartek, jak każdego innego dnia, byłem zajęty podlewaniem moich drzewek granatu. I wtedy przez przypadek zobaczyłem coś wyjątkowego, coś z dwiema głowami - powiedział w piątek Mahmood. Dodał, że wąż znajdował się wewnątrz kałuży.

Dwugłowy wąż

Zaskroniec rybołów (Natrix tessellata) w języku kurdyjskim nazywany jest szarym wężem wodnym. Dwugłowy okaz mierzył 21 centymetrów i ważył 80 gramów. Osobniki tego gatunku mogą dorasta do 150 centymetrów.

Aram Margir, który od ponad 25 lat robi filmy dokumentalne i fotografuje zwierzęta Kurdystanu twierdzi, że znalezienie takiego osobnika, z dwoma głowami, jest rzadkością. Stwierdził również, że gad ten musi zostać objęty ochroną, a odkryciem należy podzielić się z całym światem.

Według naukowców, jeden na 100 tysięcy węży wykluwa się z dwiema głowami. Zazwyczaj żyją one od 6 miesięcy do 17 lat. Jednak z powodu dwóch głów ich szanse na przeżycie są niewielkie. Obecność dodatkowej głowy jest wynikiem bicefalii, czyli rzadkiej nieprawidłowości pojawiającej się podczas embrionalnej fazy rozwoju, gdy bliźniaki jednojajowe nie są w stanie się rozdzielić. Stan ten występuje u wszystkich gatunków zwierząt.

Autor: anw / Źródło: ENEX

Pozostałe wiadomości