Najnowsze

Zobacz bliźniacze jaguary. "To prawdziwy cud"

Najnowsze

Młody jaguar bawi się z matką

Peruwiańskie zoo ma dwa nowe powody do radości. Ostatnią atrakcją ogrodu są jaguary, które przyszły na świat trzy miesiące temu. I wywołały nie lada sensację - bo, jak twierdzą eksperci - ciąża mnoga tych zwierząt to prawdziwy cud.

Do piątku młode jaguary były pilnie strzeżoną tajemnicą. Pracownicy ogrodu chcieli, aby młode nieco podrosły, nim zobaczy je świat.

Obecnie młode mają inną pigmentację niż ich matka, ale z wiekiem zaczną się do niej upodabniać.

- Dwie młode samice, które urodziły się około trzech miesięcy temu, mają szczególnie wyraziste cechy, które nadają ich skórze i włosom ciemne zabarwienie - mówi dyrektorka peruwiańskiego zoo, Tatiana Quevedo. Trwa akcja nadawania imion maluchom.

Odbudowa populacji

Ciąża mnoga jaguarów zarówno na wolności, jak i w niewoli, to rzadkość. Ponieważ jest to gatunek, któremu grozi wyginięcie, w narodzinach bliźniaków ekolodzy widzą ogromną szansę na odbudowę populacji. - Spodziewamy się, że młode, podobnie jak matka, również będą miały mnogie potomstwo - tłumaczy Quevedo.

Te najpotężniejsze koty na półkuli zachodniej, były niegdyś czczone przez rdzennych mieszkańców Ameryk, w tym Majów i Azteków. Obecnie, mimo że znajdują się pod ochroną, wciąż są zabijane przez kłusowników. Skóra tych zwierząt osiąga horrendalne ceny na czarnym rynku.

Autor: mm//ŁUD / Źródło: Reuters TV

Pozostałe wiadomości