Najnowsze

Zniszczone dachy, powalone drzewa. Nawałnice przeszły nad Polską

Najnowsze

Kontakt 24/ juzek91Burza w Jaworznie

Pozrywane dachy, zniszczone ogrodzenia i połamane drzewa - tak wygląda wiele rejonów Polski po nawałnicach, które przeszły w sobotnie popołudnie. Zdjęcia i filmy obrazujące skalę zniszczeń i gradobić dostajemy od Was na Kontakt 24.

Sobotnie upały dają się we znaki mieszkańcom całej Polski. Na termometrach odnotowano od 25 stopni Celsjusza na Pomorzu po 35 stopni w Małopolsce i na Podkarpaciu. Jednak w pełnym słońcu te wartości były znacznie wyższe, czego dowody przesyłaliście na Kontakt 24.

Ekstremalnym upałom w sobotę towarzyszą burze. Pierwsze popołudniowe wyładowania atmosferyczne odnotowano m.in. w Zakopanem i Nowym Targu oraz okolicach Tucholi, o czym informujecie nas na Kontakcie 24. Z kolei w woj. kujawsko-pomorskim i okolicy Wrocławia wystąpiły gradobicia.

Czekamy na Wasze relacje pogodowe!

Burze i gradobicia mogą być groźne.

Wydano ostrzeżenia meteorologiczne.

Nawałnica przeszła przez powiat żywiecki

W powiecie żywieckim silny wiatr połamał drzewa, pozrywał linie energetyczne, a nawet zerwał fragment dachu jednego z budynków. Strażacy alarmują: na drogach jest bardzo niebezpiecznie.

Wszystko zaczęło się około godz. 14. - W miejscowości Cisiec koło Milówki wiatr zerwał fragment dachu z domu przy ul. Wiśniowej - informują strażacy.

Służby cały czas odbierają zgłoszenia od mieszkańców informujących o szkodach, jakie wywołała nawałnica.

100 zastępów na Mazowszu

Na Mazowszu najwięcej pracy mają strażacy z północnej części województwa. W terenie pracuje teraz ponad 100 zastępów straży pożarnej. Jak informują nas internauci, w Urszulewie przeszła potężna wichura.

- Co najmniej 10 drzew zostało powalonych na szosę. Przez około godzinę droga była całkowicie zablokowana. Musieliśmy pociąć te drzewa i usunąć je z jezdni. - powiedział kpt. Tomasz Sokołowski, oficer prasowy Komendy Powiatowej PSP w Rypinie. Jak zaznaczył, dużo drzew jest też powalonych w lesie.

Najwięcej zniszczeń jest w powiecie żuromińskim i mławskim. W miejscowości Głużek zostało uszkodzonych kilka dachów. W Marianowie pozrywane są linie energetyczne.

Nie ma prądu

Z kolei w Górze Kalwarii silny wiatr uszkodził linie energetyczne. Informację o powalonych drzewach otrzymaliśmy również od mieszkańców Grodziska Mazowieckiego. Jedno z drzew spadło na tory kolejowe.

- Początkowo drzewo było oparte o sieć trakcyjną. Musieliśmy pociąć drzewo, by udrożnić przejazd kolejowy - zaznaczył dyżurny ze straży w Grodzisku Mazowieckim.

Zerwane dachy

W powiecie piaseczyńskim strażacy interweniowali już 30 razy. Uszkodzone są linie energetyczne, powalone drzewa. Natomiast w Wólce Kosowskiej wiatr zerwał część dachu - poinformował mł. bryg. Paweł Pomorski z Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie.

Nawałnica przeszła przez powiat żywiecki w województwie śląskim. Tutaj również silny wiatr połamał drzewa, pozrywał linie energetyczne, a nawet zerwał fragment dachu jednego z budynków w gminie Węgierska Górka.

- Trąba powietrzna z wyładowaniami atmosferycznymi. Grad do tego. Dach poszedł na tym domu, na kolejny drzewo się zwaliło, a wszystkie inne są zalane. Takie anomalie pogodowe mamy teraz, a szczególnie tutaj w górach - mówi Piotr Terlik, wójt Węgierskiej Górki.

Strażacy cały czas odbierają zgłoszenia od mieszkańców informujących o szkodach, jakie wywołała nawałnica.

Autor: popi,ank/aw, ab / Źródło: Kontakt24

Źródło zdjęcia głównego: Kontakt24/oli