Najnowsze

Znamy pochodzenie bolida, który rozbłysł nad Polską. Należał do roju Taurydów Północnych

Najnowsze

Bolid na polskim niebie
Kontakt 24Bolid na polskim niebie

Bolid, który pojawił się w sobotę około godz. 19 na niebie, pochodził z roju meteorów o nazwie Taurydy Północne. Taką informację podają eksperci z polskiej Pracowni Komet i Meteorów.

Karol Wójcicki na swoim facebookowym fanpage'u Z głową w gwiazdach poinformował o bardzo jasnym rozbłysku na północnym niebie.

- Przed chwilą wydarzyło się coś niesamowitego - mówił Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik. - Na lewo od Wielkiego Wozu zobaczyłem gigantycznego bolida. Miał zielono-żółtą barwę. Pozostawił po sobie ślad na kilkadziesiąt sekund - dodał.

Czym jest bolid?

To spadająca gwiazda, która jest bardzo jasna - jaśniejsza niż Wenus, którą doskonale widać na niebie. Tę jasność obiekt zawdzięcza temu, że jego wielkość dochodzi nawet do kilkunastu centymetrów. Jak na meteor, to dużo. Kiedy taka skała znajdzie się w atmosferze, spali się, pozostawiając po sobie bardzo jasny ślad. Taki, jaki mogliśmy oglądać na niebie w sobotę.

Karol Wójcicki o jasnym obiekcie na niebie (Z głową w gwiazdach)
Karol Wójcicki o jasnym obiekcie na niebie (Z głową w gwiazdach)Z głową w gwiazdach

Taurydy Północne

Eksperci analizują nagrania. Mają już pierwsze wnioski.

"Na chwilę obecną możemy powiedzieć, że meteoroid, który wszedł w ziemską atmosferę pochodził z roju Taurydów Północnych. W przypadku zjawisk pochodzenia kometarnego nie ma mowy o tym, aby do powierzchni Ziemi zdołał dolecieć jakikolwiek meteoryt" zaznaczają specjaliści z Pracowni Komet i Meteorów.

"Taurydy to rój meteorowy pochodzący od komety 2P/Encke. Nie wyróżnia się on specjalnie swoją aktywnością. Zenitalna liczba godzinna (ZHR), czyli liczba meteorów, które zaobserwować możemy w idealnych warunkach pogodowych oraz radiantem w zenicie wynosi ok. 5 zjawisk na godzinę. Rój ten często zaskakuje bardzo jasnymi zjawiskami. Dodatkowo w tym roku według modelu brytyjskiego astronoma Davida Asher’a, Taurydy pomiędzy 29 października a 10 listopada powinny wykazać wyraźnie większą aktywność niż w latach ubiegłych. Ostatnio tego typu sytuacja miała miejsce w 2005 roku" - piszą dalej.

Wielu świadków zdarzenia

Otrzymujemy informację od setek osób, że widziały bardzo jasny rozbłysk. Jeśli udało się Wam uwiecznić jasny rozbłysk, przesyłajcie na Kontakt 24. Więcej nagrań i zdjęć Reporterów 24 znajdziecie tu.

Karol Wójcicki o jasnym bolidzie na niebie
Karol Wójcicki o jasnym bolidzie na niebietvn24

Potężny bolid widziany nad niebem Polski i Czech. Fot. Czeskiej Służby Hydrologiczno-Meteorologicznej. #meteoryt pic.twitter.com/NGA5sQgALb— Marcin Makowski (@makowski_m) październik 31, 2015

Autor: mab/kka / Źródło: TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: Kontakt24

Pozostałe wiadomości