Najnowsze

Znaleziono koronawirusa w jądrach chomików. Badacze: podobny efekt możliwy u mężczyzn

Najnowsze

Minister zdrowia o wariancie delta tvn24
wideo 2/20

Niektórzy pacjenci chorzy na COVID-19 skarżą się także na ból jąder. Dzięki badaniom przeprowadzonym na chomikach okazało się, wirus SARS-CoV-2 może być obecny także w męskich narządach płciowych. Zwierzęta wykorzystano do badań, ponieważ rozwijają się u nich podobne objawy choroby, co u ludzi.

SARS-CoV-2, wirus wywołujący chorobę COVID-19, może infekować jądra zakażonych chomików - informuje pismo "Microorganisms". W miarę rozwoju pandemii klinicyści zrozumieli, że przenoszący się drogą oddechową wirus SARS-CoV-2 wpływa nie tylko na płuca. Niektórzy pacjenci zgłaszali ból jąder, wykazywano też spadek poziomu wytwarzanego przez nie testosteronu. Badania wykazały również znaczne zaburzenia obrazu jąder na poziomie komórkowym, w tym obecność komórek odpornościowych.

- Biorąc pod uwagę skalę pandemii COVID-19, niezwykle ważne jest zbadanie, w jaki sposób ta choroba może wpływać na jądra oraz potencjalne konsekwencje dla nasilenia choroby i zdrowia reprodukcyjnego - powiedział dr Rafael Kroon Campos, kierownik badania prowadzonego w laboratorium dr Shannan Rossi z University of Texas Medical Branch w USA.

Badania przeprowadzono na chomikach

Laboratorium dr Rossi od lat badało zakażenie wirusem Zika dotyczące jąder. Naukowcy zastanawiali się, czy SARS-CoV-2 może powodować podobną chorobę.

Chomiki są powszechnie wykorzystywane jako model COVID-19 u ludzi, ponieważ rozwijają się u nich podobne objawy choroby. Wirus został wykryty w jądrach wszystkich zakażonych chomików w ciągu pierwszego tygodnia, ale później jego poziom się obniżył. Autorzy uważają, że podobny efekt może wystąpić u mężczyzn z łagodną lub umiarkowaną chorobą COVID-19.

Odkrycia mogą pomóc wyjaśnić objawy zgłaszane przez niektórych mężczyzn z COVID-19 i mają ważne implikacje dla zdrowia.

- Te odkrycia są pierwszym krokiem w zrozumieniu, w jaki sposób COVID-19 wpływa na męskie narządy płciowe i potencjalnie na zdrowie reprodukcyjne mężczyzn – powiedziała Rossi, profesor nadzwyczajny na wydziałach patologii oraz mikrobiologii i immunologii. - Mamy znacznie więcej do zrobienia, zanim uzyskamy pełny obraz. Idąc dalej, zbadamy sposoby osłabienia tego wpływu, w tym stosowanie leków przeciwwirusowych, terapii przeciwciałami i szczepionek - dodała.

Przyszłe badania naukowców z Teksasu mają dotyczyć również modelowania stanów związanych z ciężkim przebiegiem COVID-19 u osób otyłych i z cukrzycą oraz niepokojących wariantów SARS-CoV-2.

Autor: kw/dd / Źródło: PAP, sciencealert.com

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości