Najnowsze

Znad Czech idzie niż, który może przynieść groźne zjawiska. Jest 15 proc. szans, że pojawi się trąba lądowa

Najnowsze

Prognoza pogody na noc z środy na piątek
TVN MeteoPrognoza pogody na noc z środy na piątek

Nad Polskę wędruje wąski front atmosferyczny, który może wygenerować trąby lądowe. Zdaniem synoptyk TVN Meteo jest 10-15 proc. szans, że tak się stanie. Nawet jeśli to zjawisko nie wystąpi, to spodziewamy się nawalnych opadów deszczu.

Europejskie Biuro do spraw prognozowania burz (ESTOFEX) przewiduje gwałtowne burze w wyładowaniami atmosferycznymi i gradem w Polsce południowej. Przyczyną tego jest wkraczający do Polski od południa front atmosferyczny. Na Podkarpacie już dotarła strefa opadów ciągłych.

W nocy nadejdzie załamanie pogody

- W nocy ze środy nad czwartek nad Polską przemieścić się ma szybko, znad Austrii i Czech w stronę krajów nadbałtyckich, płytki ale bardzo aktywny niż Verena I z opadami deszczu, miejscami intensywnymi. W bezpośrednim polu rażeniu deszczonośnego centrum niżu będzie Śląsk, Ziemia Łódzka, Wielkopolska, Mazowsze, Warmia, Mazury, Suwalszczyzna - informuje synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek.

Prognozowane są ciągłe opady deszczu dochodzące do 60 l/mkw w ciągu nocy. Lokalnie na południu, w centrum i na wschodzie mogą się pojawić burze z krótkotrwałymi, ale nawalnymi opadami deszczu.

10-15 proc. szans na powstanie trąby lądowej

Niż może generować inne groźne zjawiska.

Jak poinformowała synoptyk Arleta Unton-Pyziołek prawdopodobieństwo powstania trąby lądowej jest niskie. Jest 10-15 proc. szansy, że zaobserwujemy takie zjawisko.

- Trąby lądowe powstają najczęściej na skutek zetknięcia się ciepłej masy powietrza z bardzo szybko przesuwającym się frontem chłodnym. Prądy wstępujące mocno rozbudowują chmury burzowe, niosące gwałtowne wyładowania i nawałnice. Pod cumulonimbusem tworzy się ośrodek niskiego ciśnienia, który wymusza ruch wirowy powietrza - wyjaśnia synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek. - Trąby lądowe występują najczęściej na terenie o urozmaiconej rzeźbie lub na granicy terenów wyżynnych i nizinnych, na przykład w północnym regionie Jury Krakowsko-Częstochowskiej - dodaje synoptyk.

Prognozowanie trąb lądowych w Polsce

W Polsce trudno jest prognozować trąby lądowe, ze względu na brak odpowiedniego sprzętu meteorologicznego. Synoptycy mogą jedynie oszacować szanse powstania niebezpiecznych wirów powietrza. Trąby powietrzne, jeśli się pojawią niosą za sobą katastrofalne skutki.

Autor: mab/map / Źródło: ESTOFEX / TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości