Najnowsze

Zmarła po zakażeniu dwoma wariantami koronawirusa. 90-latka nie była zaszczepiona

Najnowsze

Minister zdrowia o wariancie delta
Minister zdrowia o wariancie delta tvn24
wideo 2/20

U 90-latki z Belgii stwierdzono jednoczesne zakażenie dwoma wariantami koronawirusa, Alfa i Beta, pochodzącymi z Wielkiej Brytanii i Republiki Południowej Afryki. Kobieta zmarła. Nie była zaszczepiona. Naukowcy są zdania, że choć podwójne infekcje są rzadkie, to nie można lekceważyć takiego zagrożenia.

Czy można się zarazić jednocześnie dwoma wariantami koronawirusa SARS-CoV-2? Okazuje się, że tak. O takim przypadku podwójnej infekcji dyskutowali naukowcy podczas Europejskiego Kongresu Mikrobiologii Klinicznej i Chorób Zakaźnych.

Chodzi o 90-letnią Belgijkę, u której stwierdzono wirusa w wariancie Alfa (pochodzącym z Wielkiej Brytanii) oraz Beta (z Afryki Południowej). Oba są zaliczane do "wariantów niepokojących". Lekarze podejrzewają, że kobieta mogła zarazić się od dwóch różnych osób. Nie była zaszczepiona. Zmarła w marcu 2021 roku.

Dwa warianty koronawirusa u jednej pacjentki

90-latka została przyjęta do szpitala, gdy kilka razy upadła. Niedługo potem rozwinęły się u niej poważne, nasilające się objawy ze strony układu oddechowego. Testy laboratoryjne pobranych próbek ujawniły, że w organizmie chorej na COVID-19 pacjentki znajdują się dwie zmutowane wersje koronawirusa.

- Oba te warianty krążyły w Belgii w tym czasie, więc jest prawdopodobne, że pani ta została współzakażona różnymi wirusami pochodzącymi od dwóch osób. Niestety nie wiemy, co doprowadziło do podwójnej infekcji - powiedziała dr Anne Vankeerberghen, główna badaczka z belgijskiego szpitala OLV w Aalst. Jak dodała, kobieta mieszkała sama, jednak często odwiedzali ją ludzie, którzy pomagali jej w codziennych czynnościach. - Trudno nam powiedzieć, czy podwójne zakażenie mogło przyspieszyć pogorszenie się stanu pacjentki - dodała lekarka.

Podwójnych infekcji może być więcej

Lekarze twierdzą, że chociaż to pierwszy tak dobrze udokumentowany i potwierdzony przypadek, pacjentów podwójnie zakażonych może być znacznie więcej.

W styczniu 2021 roku naukowcy z Brazylii informowali, że dwie osoby zostały najprawdopodobniej jednocześnie zakażone dwoma odmianami koronawirusa - w tym wariantem Gamma (z Brazylii), zaliczanym do szczególnie groźnych.

W Portugali pojawiły się natomiast podejrzenia, że 17-letni pacjent chory na COVID-19 został zakażony koronawirusem w czasie, gdy jeszcze w pełni nie zwalczył wcześniejszej infekcji innym wariantem patogenu.

- Wykrycie dwóch dominujących wariantów koronawirusa u jednej osoby nie jest zaskoczeniem - uważa prof. Lawrence Young, wirusolog z Uniwersytetu w Warwick. - Mogły one zostać przekazane przez pojedynczą zakażoną osobę lub przez kontakt z wieloma zakażonymi - wyjaśnił.

Jak dodał, potrzeba więcej badań, aby określić, czy podwójna infekcja powoduje cięższy przebieg choroby COVID-19.

Szczepionki są bronią

Jak podkreślają eksperci, wirusy nieustannie ewoluują, mutując w trakcie replikacji. W ten sposób powstają ich nowe wersje lub warianty. Procesy te nie ominęły także koronawirusa SARS-CoV-2.

Coraz więcej badań oraz obserwacje kliniczne potwierdzają, że istniejące już szczepionki zapewniają dobrą ochronę przed wszystkimi mutacjami koronawirusa, zarówno zmniejszając ryzyko zakażenia, jak i - jeśli dochodzi mimo wszystko do infekcji - łagodząc przebieg choroby.

Autor: kw//rzw / Źródło: BBC

Źródło zdjęcia głównego: Fusion Medical Animation

Pozostałe wiadomości