Zima przypomniała sobie o Polsce. Piaskarki na ulicach, brak prądu

[object Object]
Zima przypomniała sobie o PolsceMarcin Szydlik/iszczecinek.pl/Kontakt 24
wideo 2/20

W środę w wielu regionach kraju spadł śnieg. Na ulice miast wyjechały piaskarki - w Warszawie po raz pierwszy tej zimy. W województwie pomorskim opady śniegu spowodowały zerwanie linii energetycznych. Bez prądu pozostaje około 18,4 tysiąca odbiorców - poinformował we wtorek zastępca dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Grzegorz Świszcz. Pogodowe relacje wysyłacie na Kontakt 24.

Nad Kaszubami ulokował się płytki niż, a na jego obrzeżu, po zachodniej, chłodniejszej stronie pada śnieg. Opady notowane są między innymi w Bieszczadach, Małopolsce, Pomorzu Gdańskich, Kujawach, Wielkopolsce, Mazowszu czy Ziemi Łódzkiej.

Piaskarki na ulicach Warszawy

W środę pierwszy raz tej zimy w stolicy spadł śnieg. Jak informuje IMGW, w Warszawie przez najbliższe dwa dni będzie się utrzymywać duże zachmurzenie i okresami opady śniegu i śniegu z deszczem. Około godziny 13 na ulice wyjechało 170 posypywarek.

- Działania służb oczyszczania miasta obejmują 1500 kilometrów stołecznych ulic - czyli te, którymi kursują autobusy komunikacji miejskiej. Pozostałe oczyszczane są między innymi na zlecenie urzędów dzielnic - poinformował Dział Komunikacji Społecznej Zarządu Oczyszczania Miasta.

Rzecznik Zarządu Oczyszczania Miasta Magdalena Niedziałek w Warszawie podkreśliła, że zarząd na bieżąco kontroluje sytuację w stolicy, ponieważ - jak zaznacza - prognozy pogodowe wskazują, że śnieg w stolicy będzie jeszcze padać. W tym sezonie zimowym posypywarki wyjechały na ulice stolicy dopiero po raz ósmy. Wcześniej zabezpieczano ulice przed gołoledzią.

Utrudnienia w Łodzi

W południe aura w środę sprawiała też utrudnienia w Łodzi. Jak poinformowała rzeczniczka Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Łodzi Agnieszka Magnuszewska, z powodu panujących na drogach warunków związanych z opadami śniegu, autobusy kursowały na swoich trasach z około 20-minutowym opóźnieniem.

Bez prądu

Jak poinformowała w środę rano Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, na drogach krajowych pracuje 240 pojazdów do zimowego utrzymania. W związku z warunkami pogodowymi dyrekcja zaapelowała do kierowców o ostrożną jazdę, szczególnie w ośmiu regionach Polski.

Strefa opadów będzie przesuwała się w ciągu dnia na wschód. Śniegu nie spadnie dużo, ale momentami może padać intensywnie.

"Województwo pomorskie - opady śniegu spowodowały zerwanie linii energetycznych. Bez dostaw prądu pozostaje około 18,4 tysiąca odbiorców. Naprawy trwają" - napisał we wtorek na Twitterze zastępca dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Grzegorz Świszcz.

Pogoda na dziś

Środa w prognozach synoptyków wygląda pochmurno. Padać będzie deszcz ze śniegiem i mokry śnieg do 1-5 litrów na metr kwadratowy, w górach spadnie do 5 centymetrów. Na termometrach zobaczymy maksymalnie od 2 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie i Podlasiu, przez 3 stopnie w centrum kraju, do 5 st. C na Pomorzu Zachodnim. Zachodni i południowo-zachodni wiatr powieje umiarkowanie i dość silnie, w porywach do 50-70 kilometrów na godzinę, w górach do 90-110 km/h.

Na Kontakt 24 wysyłacie zdjęcia, na których widać zimową pogodę:

Autor: dd/aw / Źródło: tvnmeteo.pl, Kontakt 24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Piotr/Kontakt 24

Pozostałe wiadomości