Najnowsze

Zima nie opuści Wysp do końca kwietnia

Najnowsze

W Wielkiej Brytanii pogoda jest zimowa

Mieszkańcy i tak już wyjątkowo chłodnej Wielkiej Brytanii mogą trząść się z zimna przez kolejny miesiąc. Aktualna prognoza pogody pokazuje, że mroźno może być tam nawet do końca kwietnia.

Pomimo że nadeszła już kalendarzowa wiosna, na Wyspach Brytyjskich utrzymują się zimowe temperatury. W poniedziałek 25 marca tamtejsi meteorolodzy ogłosili dla Anglii tzw. bursztynowy alarm pogodowy (trzeci w czterostopniowej skali).

Winny prąd strumieniowy

Zimno w Wielkiej Brytanii jest przez tzw. prąd strumieniowy. Zamiast przynosić ocieplenie Brytyjczykom, aktualnie opływa on północ Afryki. Helen Chivers z brytyjskiego Biura Meteorologicznego (Met Office) wyjaśnia, że prąd strumieniowy, który zazwyczaj wpływa na pogodę w Wielkiej Brytanii, rozdzielił się na dwie części i został zablokowany przez pas wysokiego ciśnienia.

Blokada ta oznacza, że prąd strumieniowy nie może się przemieścić nad Wielką Brytanię, gdzie zazwyczaj przynosi łagodniejszą pogodę. Zamiast niego nad Wyspy napływają zimne masy powietrza ze wschodu.

Bardzo powolne ocieplenie

Do czasu aż wyż się przemieści, przenikliwy chłód pozostanie z mieszkańcami Wielkiej Brytanii. Na pewno pod jego znakiem upłyną Brytyjczykom jeszcze nadchodzące święta wielkanocne, a zimno może być aż do końca kwietnia. Zmiana temperatury na cieplejszą będzie następowała powoli, głównie dzięki temu, że w kwietniu półkula północna będzie otrzymywała coraz więcej światła słonecznego.

Autor: map/mj / Źródło: Daily Mail

Pozostałe wiadomości