Najnowsze

Ziemia zatrzęsła się w pacyficznym pierścieniu ognia

Najnowsze

USGSW Malezji zatrzęsła się ziemia

Ziemia zatrzęsła się malezyjskim mieście Rabaul, które jest zlokalizowane we wschodniej części wyspy Nowa Brytania.

Mieszkańcy odczuli pierwsze wstrząsy w czwartek przed południem czasu lokalnego. Trzęsienie osiągnęło 6.7 stopni w dziewięciostopniowej skali Richtera.

Według amerykańskich służb geologicznych (USGS). Hipocentrum znajdowało się na głębokości 37 km. Natomiast epicentrum wstrząsów było zlokalizowane na Oceanie Spokojnym o 128 km od wschodniego wybrzeża wyspy. Jak podają lokalne władze, mimo silnych wstrząsów mieszkańcy nie są zagrożeni falami tsunami.

Na chwilę obecną nie podano oficjalnego bilansu ewentualnych ofiar oraz liczby rannych.

Rozkład odzcuwalnych wstrząsów trzęsienia ziemi w Malezji (USGS)USGS

Pierścień ognia

Nowa Gwinea oraz dodatkowo ok. 2800 mniejszych wysp leżą w tzw. pacyficznym pierścieniu ognia. Jest to strefa silnych trzęsień na Oceanie Spokojnym, które są spowodowane ciągłymi napięciami skorupy ziemskiej.

Niewielkie miasto Rabaul jest stolicą prowincji, w której znajduje się drugi międzynarodowy port lotniczy w kraju. Tereny te są zamieszkane przez około dziewięć tysięcy osób.

Pierścień ognia (USGS)USGS

Wstrząsy Ziemi obudziły wulkany

W roku 1994 po trzęsieniu ziemi, doszło tam do wybuchu dwóch miejscowych wulkanów: Tavurvuru i Vulcanu. Erupcja zniszczyła port lotniczy. Szybka reakcja lokalnych władz, która zarządziła ewakuacje uchroniła mieszkańców przed katastrofalnymi skutkami wstrząsów, dlatego te nie było ofiar śmiertelnych.

Trzęsienie ziemi w Paupule Nowej Gwineii (USGS)USGS

Ziemia trzęsie dość często

7 lipca zanotowano trzęsienie ziemi o podobnej magnitudzie w skali Richtera na Filipinach. Podczas tego zdarzenia dwie osoby zginęły, natomiast 72 zostały ranne.

Skutki trzęsienia ziemi w Filipinach:

Autor: wd/map / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: USGS

Pozostałe wiadomości