Ziemia zatrzęsła się w Iranie i Iraku. Dwoje zabitych, setki rannych

[object Object]
15 lat trzęsień ziemiNOAA Science On a Sphere
wideo 2/12

Ponad 700 osób zostało rannych w Iranie w wyniku trzęsienia ziemi, do którego doszło w niedzielę - przekazała w poniedziałek irańska agencja Mehr. Według lokalnych mediów w sąsiednim Iraku, gdzie również odczuwano wstrząsy, zginęły tam co najmniej dwie osoby, są też ranni.

Trzęsienie wystąpiło na zachodzie Iranu, przy granicy z Irakiem. W Iraku zginęły dwie osoby, a około 100 osób odniosło obrażenia.

Informację o liczbie rannych w mieście Kalar w irackim autonomicznym Regionie Kurdystanu, a także w sąsiednich miejscowościach Kifri i Chanakin, potwierdziło kurdyjskie ministerstwo zdrowia.

Wielu spośród poszkodowanych ucierpiało w wyniku paniki, która ogarnęła mieszkańców tych miast. Również w Bagdadzie ludzie w popłochu wybiegali z budynków na ulice.

W Iranie rannych zostało co najmniej 716 osób.

Jak informowała wcześniej irańska telewizja, powołując się na przedstawicieli władz, większość poszkodowanych nie trafiła do szpitala, ponieważ ich rany były niewielkie. Szef irańskiego Czerwonego Półksiężyca Mahmud Muhammadi Nasab przekazał w poniedziałek, że nie ma doniesień o ofiarach śmiertelnych na terenie Iranu.

Odnotowano 15 wstrząsów wtórnych

Jak poinformowały amerykańskie służby geologiczne USGS, trzęsienie ziemi miało magnitudę 6,3. Wstrząsy wystąpiły na głębokości 10 kilometrów. Były odczuwalne w co najmniej siedmiu z 31 irańskich prowincji, a najsilniej w prowincji Kermanszah, gdzie w zeszłym roku na skutek najpotężniejszego od ponad 10 lat trzęsienia ziemi życie straciło więcej niż 600 osób, a tysiące zostały ranne.

Według informacji podanych przez iracką służbę sejsmologiczną, po głównym wstrząsie odnotowano 15 wstrząsów wtórnych o magnitudzie od 3 do 5.

Telewizja pokazała zdjęcia zniszczonych domów w irańskich miejscowościach Sarpol e-Zahab w Kermanshah, gdzie po zeszłorocznym trzęsieniu ziemi część ludzi nadal nie ma domów. Niedzielny kataklizm odczuli także mieszkańcy Kuwejtu. Nie ma doniesień o zniszczeniach w tamtym regionie.

Epicentrum i siła wstrząsów (USGS)USGS

Ze strachu opuścili domy

Pomimo niskiej temperatury, obawa przed wstrząsami wtórnymi skłoniła wielu ludzi do spędzenia nocy na ulicach. Na niektórych obszarach trzęsienie ziemi doprowadziło do zejścia osuwisk. Irańskie władze zapewniły jednak, że służby ratunkowe mają dostęp do wszystkich dotkniętych miast i wsi.

Iran położony jest na styku ważnych uskoków tektonicznych i w związku z tym na jego terytorium stosunkowo często dochodzi do trzęsień ziemi. W 2003 roku trzęsienie o magnitudzie 6,6 doprowadziło do śmierci ok. 31 tys. ludzi oraz zrównało z ziemią miasta Bam, którego historia sięgała czasów starożytnych.

Autor: ao/rp / Źródło: USGS, Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: USGS

Pozostałe wiadomości