Ziemia zatrzęsła się w Indonezji. Wydano ostrzeżenie przed tsunami

Istnieje ryzyko, że lokalnie pojawią się fale tsunami

Trzęsienie ziemi o sile 7,3 st. w skali Richtera zarejestrowano w sobotę w rejonie wysp Moluków, na wschodzie Indonezji. Amerykańska Służba Geofizyczna (USGS) ostrzegła, że istnieje niebezpieczeństwo wystąpienia lokalnych fal tsunami.

Centrum Ostrzegania przed Tsunami na Hawajach ogłosiło, że alert dotyczy rejonu o promieniu ok. 300 km od epicentrum. Nie ma natomiast zagrożenia tsunami dla całego Pacyfiku.

Według USGS, wkrótce po trzęsieniu ziemi w rejonie Moluków, wystąpiły wstrząsy o sile 6,2 st. u wybrzeży indonezyjskiej wyspy Sulawesi.

Tsunami może dać się we znaki nawet na Tajwanie

Fale tsunami mogą dotrzeć do wybrzeży Indonezji, Filipin, Palau, Papui Nowej Gwinei, Wysp Salomona i Wysp Marshalla, a mogą być odczuwalne nawet na Tajwanie i japońskiej Okinawie - precyzuje komunikat Centrum.

Pierwsze fale mogą dotrzeć do brzegów po 30 minutach od wystąpienia wstrząsów, a ostatnie po ok. 6 godzinach. Centrum ostrzegło, że pierwsze fale mogą nie być najsilniejsze, nie powinny jednak przekraczać 1 metra.

Epicentrum w rejonie Moluków

Epicentrum zlokalizowano na głębokości 47 km pod dnem morskim, w odległości 134 km na północny zachód od wyspy Ternate w archipelagu Moluków. Brak dotychczas informacji o ofiarach lub stratach materialnych.

Wyspiarska Indonezja narażona jest na trzęsienia ziemi i wybuchy wulkanów ze względu na jej położenia na "Ognistym pierścieniu" otaczającym basen Pacyfiku i wyznaczającym przebieg granic płyt tektonicznych.

W roku 2004 niezwykle silne trzęsienie ziemi z epicentrum w indonezyjskiej prowincji Aceh spowodowało śmieć ponad 230 tys. osób w kilkunastu krajach.

Trzęsienie miało siłę 7,3 w skali Richtera

Więcej trzęsień

W piątek wieczorem (czasu lokalnego) trzęsienie ziemi nawiedziło rejon stolicy Peru - Limy. Siłę trzęsienia oceniono na 5,8 w skali Richtera. Nieco słabsze wstrząsy, o sile 5 w skali Richtera, wystąpiły równocześnie w Gwatemali i Salwadorze. Dotychczas nie napłynęły informacje o ofiarach lub stratach materialnych.

Siłę trzęsienia w Peru oceniono na 5,8 w skali Richtera

Autor: //kt / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości