Najnowsze

Ziemia kusi swoimi walorami. Nie oprą się jej nawet kosmici

Najnowsze

ShutterstockZiemia w niedzielę będzie możliwie najbliżej Słońca

Ziemia jest bardzo atrakcyjną planetą. Każdy turysta znajdzie tu coś dla siebie, nawet ten z innej planety. Co na to wpływa? Różnorodność... pod każdym względem.

Pozaziemskie istoty wędrując przez przestrzeń kosmiczną z pewnością zwróciłyby uwagę na Ziemię. Nie jest może planeta o dużych rozmiarach, czym może pochwalić się m.in. Jowisz, ale jak to mówią "małe jest piękne", a nasza planeta ma wiele innych walorów.

Głębia barw

Przede wszystkim w oczy rzuca się barwność naszej planety. Z daleka widać niebieskie oceany, nad którymi kłębią się białe chmury. Gdy obcy zbliżą się do Ziemi dostrzegą też lądy, które widziane z kosmosu przybierają barwę brązową, beżową, zieloną lub białą.

Jeśli już obcych zachęci wygląd zewnętrzy Ziemi i zdecydują się zwiedzić naszą planetę z bliska będą musieli dobrze się zastanowić, gdzie się udać. Każdy region wyróżnia się innymi, czasami skrajnymi od siebie cechami, zarówno przyrodniczymi, jak i kulturowymi.

Powietrze o różnym składzie

Głównym aspektem, na jaki istoty z innej planety powinny zwrócić uwagę jest atmosfera. Nie chodzi o tę, którą tworzą ludzie, ale o powietrze, a dokładnie o jej skład. Mówi się, że atmosfera na Ziemi ma stosunkowo stały skład. Zawiera 78 proc. azotu i 21 proc. tlenu oraz inne składniki, których w zależności od miejsca, jest więcej lub mniej. Największym wahaniom ulegają dwutlenek węgla, ozon, dwutlenek siarki i tlenki azotu. Jeśli obcy preferowaliby środowisko, gdzie stężenie tych gazów jest większe, polecamy udać się na tereny zurbanizowane, większe miasta i regiony przemysłowe. Tam często tworzy się smog, czyli zawyżony poziom dwutlenku siarki czy tlenków azotu.

Jeśli chodzi o zawartość pary wodnej w powietrzu, czyli jego wilgotność, to sytuacja przedstawia się inaczej. Terenami o najmniejszej wilgotności względnej powietrza na Ziemi są rejony zwrotnikowe oraz okolice podbiegunowe, czyli odpowiednio pustynie piaszczyste i lodowe. Powietrze najbardziej nasycone parą wodną występuje wokół równika.

Ciepło, czy zimno

Ważnym walorem turystycznym jest klimat, który głównie kształtowany jest przez temperaturę. Na Ziemi mamy zarówno dodatnie wartości temperatury powietrza, jak i ujemne. Natomiast dla tych kosmitów, którzy lubią ciepło polecamy wyprawę na Wenus. Ci, którzy preferują chłód, Mars powinien sprostać ich wymaganiom. Jeśli jednak obcy zdecyduje się, żeby to była Ziemia, najcieplejszym regionem są okolice równika. Tam też najwięcej pada, dlatego jeśli wymarzyła im się ciepła i zarazem słoneczna pogoda to regiony zwrotnikowe i podzwrotnikowe powinny być najlepsze. Im dalej ku biegunom tym średnia temperatura spada.

Zachwycająca przyroda

Warto skupić się na przyrodniczych walorach naszej planety. Jest ich cała masa. Każdy region kusi innymi krajobrazami. Bogactwo roślinności znajduje się, tak, gdzie najwięcej pada. W końcu bez wody nie ma życia. Dlatego obszary równikowe cechują się największą bioróżnorodnością na Ziemi. Powstały tam największe wodospady oraz rzeki. Ziemia skrywa wiele innych miejsc, które warto zobaczyć, jednak ciężko podać konkretny region, ponieważ są rozproszone po całej planecie.

Działalność człowieka

Ziemia jest także gigantycznym zbiorem ludzkiej cywilizacji, głównie naszych przodków. Ludzie stworzyli piękne, olbrzymie budowle, które wzbudzają respekt. Ponadto wykuli w skale świątynie, czy też sami swoim zachowaniem kształtują miejscową kulturę. Cywilizacje w istotny sposób tworzą atmosferę miejsca, które zamieszkują.

Warto dodać, że ludzie ułatwili przemieszczanie się między różnymi obszarami na Ziemi. Dzięki samolotom, pociągom czy samochodom w krótkim czasie możemy zobaczyć jak najwięcej rzeczy.

Zobacz, jakie bajkowe miejsca znajdują się na Ziemi:

Autor: AD/rp / Źródło: theguardian.com

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości