Najnowsze

Ziemia jest dziełem sztuki

Najnowsze

Najpięknejsze zdjęcia Ziemi z programu Landsat (NASA)
Najpięknejsze zdjęcia Ziemi z programu Landsat (NASA)

Naukowcy czasem odrzucają szkiełko i oko - i patrzą na naszą planetę jak na dzieło sztuki. Wśród trzech milionów fotografii zebranych przez 40 lat trwania programu Landsat są prawdziwe perełki. Przedstawiamy pięć, które uznano za najpiękniejsze.

Działający od 1972 roku program Landsat od 40 lat dostarcza zdjęcia i dane wykorzystywane przez naukowców i specjalistów z różnych dziedzin. Obserwacje należących do niego satelitów przyczyniły się m.in. do lepszego rozumienia procesów i zmian zachodzących na Ziemi, a także zjawisk związanych z użytkowaniem przez człowieka gruntów i zasobów naturalnych.

Jednak wiele z ponad 3 milionów fotografii powstałych w ramach programu, oprócz informacji stricte naukowych, dostarczyło także wrażeń natury estetycznej.

Fotografie z satelitów Landsat pozwalają nam oglądać ziemskie krajobrazy z perspektywy innej niż na co dzień. Dzięki nim możemy podziwiać często zaskakujące wzory, jakie tworzą rzeźba powierzchni Ziemi, rzeki i zbiorniki wodne, lasy czy tereny użytkowane przez człowieka - np. różne uprawy.

Artystyczna strona geografii

Amerykańska agencja badawcza US Geological Survey, zajmująca sie naukami o Ziemi, wybrała szczególnie malownicze kadry z archiwum programu Landsat. Po poddaniu ich cyfrowej obróbce kolorystycznej stworzono cykl "Ziemia jako sztuka", pokazującą niespodziewany artystyczny wymiar badań geograficznych.

Galeria 120 zdjęć została opublikowana w internecie, gdzie można było głosować na najpiękniejsze kadry. Po zliczeniu 14 tys. głosów wyłoniono pięciu zwycięzców.

Zobacz wszystkie 120 zdjęć na stronach USGS: galeria 1, galeria 2, galeria 3.

Fitoplankton jak z van Gogha

Największym powodzeniem cieszył się przypominający obraz van Gogha widok fitoplanktonu unoszącego się na falujących wodach Bałtyku w pobliżu Gotlandii. Zdjęcie zrobiono 13 lipca 2005 roku. Drugie miejsce zajęła fotografia niesamowitego wzoru stworzonego przez cieki i zbiorniki wodne w delcie Jukonu (południowo-zachodnia Alaska). Pochodzi z września 2002 r.

Trzecie miejsce również zajął krajobraz wyrzeźbiony przez rzekę. Sfotografowane w maju 2003 roku meandry Mississippi tworzą z sąsiadującymi z rzeką polami, pastwiskami oraz obszarami zurbanizowanymi kompozycję przypominającą dzieło współczesnego malarstwa.

W zwycięskiej piątce znalazły się także ruchome piaski Erg Ikidi - pustyni należącej do Sahary (zdjęcie z 1985 r.) oraz jezioro Eyre w Australii (zdjęcie z 2006 r.).

Autor: js/rs / Źródło: NASA

Pozostałe wiadomości