Najnowsze

Zielone komety nad naszymi głowami. Będą dobrze widoczne

Najnowsze

Przelot komety P/2016 BA14 22 marca
Przelot komety P/2016 BA14 22 marca

Pamiętacie dwie zielone komety, które na początku tego tygodnia przelatywały blisko Ziemi? W ostatnich dniach marca będą doskonale widoczne na polskim niebie.

21 marca Ziemię minęła kometa 252P/LINEAR. Obiekt o rozmiarach ok. 230 metrów przemknął w odległości 5,2 mln km obok naszej planety. Natomiast dzień później kometa P/2016 BA14 o rozmiarze 100 m przeleciała na dystansie 3,5 mln.

Tak wyglądała trajektoria obydwu komet w porównaniu z położeniem Ziemi i Księżyca:

21 i 22 marca dwie komety zbliżyły się do ZiemiNASA

Zielone kule

Dwa ciała niebieskie, zbliżające się do Ziemi w tak krótkim czasie to rzadkość. Kolejna szansa na takie zbliżenie nastąpi dopiero za 150 lat. Dlatego pod koniec miesiąca warto patrzeć w niebo. Komety będą widoczne na naszym niebie.

Ich zlokalizowanie nie będzie trudne. Po pierwsze obydwie świecą na zielono. Jest to spowodowane ulatniającym się na ich powierzchni gazem węglowym. W różnych warunkach świeci on na zielono, m.in. podczas jonizacji cząsteczek. Co więcej są bardzo jasne i będzie je można dostrzec gołym okiem.

Jak i gdzie obserwować?

Żeby zaobserwować komety należy wyjść na zewnątrz co najmniej 90 minut przed wschodem słońca i udać się poza miasto. Znajdziemy je między konstelacją Strzelca i Skorpiona.

Planety i gwiazdy pomogą nam zlokalizować komety. 29 marca 252P/LINEAR znajdzie się w jednej linii z Marsem i Saturnem, a 31 marca z Saturnem i gwiazdą Antares (jasna i czerwona gwiazda w konstelacji Skorpiona).

Autor: mar/rp / Źródło: space.com

Źródło zdjęcia głównego: Justin Tilbrook (Astronomical Society of South Australia)

Pozostałe wiadomości