Najnowsze

Zerwane dachy i powalone drzewa w Meksyku. Teraz huragan sunie w kierunku USA

Najnowsze


Pozostawiając po sobie zniszczenia, huragan Delta uderzył w środę w półwysep Jukatan w Meksyku. Teraz przesuwa się w kierunku południowego wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Po zejściu na ląd w Meksyku osłabł, ale w drodze do USA może przybrać na sile.

Huragan Delta uderzył w północną część półwyspu Jukatan w środę w pobliżu miasta Puerto Morelos w stanie Quintana Roo. Wcześniej był klasyfikowany jako huragan czwartej kategorii w pięciostopniowej rosnącej skali Saffira-Simpsona, ale zanim znalazł się nad lądem osłabł do drugiej kategorii.

W pobliżu Puerto Morelos odnotowano prędkość wiatru dochodzącą do 135 kilometrów na godzinę. Żywioł łamał drzewa, zrywał dachy z budynków, niszczył linie energetyczne. W niektórych miejscach powalone drzewa zablokowały drogi.

Na obszarze Jukatanu ewakuowanych zostało prawie 40 tysięcy ludzi. Ewakuacje objęły mieszkańców i turystów.

Idzie na USA

Teraz Delta, z prędkością 28 km/h, przemieszcza się w kierunku Stanów Zjednoczonych. Jak prognozuje amerykańskie Narodowe Centrum Huraganów (NHC), w piątek ma uderzyć w południowe wybrzeże, w Luizjanę, a następnie kierować się na północny wschód. Przypomnimy, że w sierpniu Luizjana w dużym stopniu odczuła skutki huraganu czwartej kategorii - Laury. W trakcie drogi przez Zatokę Meksykańską Delta może przybrać na sile.

Według komunikatu NHC, w środę o godz. 18 czasu wschodnioamerykańskiego żywioł znajdował się w odległości 110 kilometrów od miasta Progreso w północno-zachodniej części Jukatanu. Wiatr osiągał prędkość 155 km/h.

Władze Nowego Orleanu w Luizjanie wzywają wszystkich mieszkańców do czujności i przygotowań do ewakuacji. Spodziewane są fale sztormowe o wysokości prawie dwóch metrów.

Prognozowana trasa huraganu Delta (NHC/NOAA)NHC/NOAA

Kolejne imię z greckiego alfabetu

Delta to już kolejny system pogodowy w obecnym sezonie na huragany atlantyckie, dla którego trzeba było użyć nazwy z greckiego alfabetu. Wszystko dlatego, że sezon ten jest wyjątkowo aktywny i lista podstawowych 21 imion się wyczerpała.

Dopiero drugi raz w historii czwartą literę greckiego alfabetu wykorzystano do nazwania burzy na Oceanie Atlantyckim. Jako pierwszy wymagał tego żywioł, który utworzył się 15 listopada, w rekordowym 2005 roku. Z tego względu Delta w 2020 roku jest najwcześniejszą w historii 25. burzą na Oceanie Atlantyckim.

Zdjęcie satelitarne huraganu Delta w momencie uderzenia w półwysep Jukatan (NHC, NOAA)NHC/NOAA

Autor: anw,ps/map / Źródło: Reuters, NHC/NOAA, CNN, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Reuters

Pozostałe wiadomości