Zegary w Europie spowolniły. Brakuje już sześciu minut

[object Object]
Cyfrowe zegary w Europie uległy spowolnieniuAnna Mazurowska
wideo 2/3

Co punktualniejsi zauważyli ostatnio, że ich zegary zaczęły nieco spowalniać. Okazuje się, że nie jest to wada pojedynczego urządzenia. Zjawisko to ma skalę znacznie większą. Od połowy stycznia opóźnienie dochodzi do sześciu minut i obejmuje 25 europejskich krajów. Wszystkiemu winny jest, wcześniej niespotykany, spadek częstotliwości prądu elektrycznego zasilającego zegary.

Cyfrowe zegary - w które wyposażone są budziki, piece czy kuchenki mikrofalowe wykorzystują częstotliwość sieci energetycznej. Ta sieć w Europie działa w stabilnej częstotliwości 50 herców (Hz), czyli 50 cykli na sekundę. Zegar cyfrowy, licząc te cykle, dostraja swoje wskazania godziny. Problem pojawia się wtedy, gdy częstotliwość ta na dłuższy czas spadnie, co obecnie ma miejsce w Europie.

Niedobór energii w Europie

ENTSOE, czyli Europejska Sieć Operatorów Systemów Przesyłowych Energii Elektrycznej, poinformowała, że od połowy stycznia bieżącego roku na obszarze od Hiszpanii po Turcję i od Holandii po Polskę zarejestrowano ciągłe odchylenie od wskazanej częstotliwości 50 Hz. Jest to spowodowane niedoborem potrzebnej energii. Jej brak wynosi obecnie 113 gigawatogodzin, czyli tyle, ile potrzeba, aby zasilić ponad 450 tysięcy lodówek przez cały rok.

Takie odchylenie jeszcze nigdy nie miało miejsca.

Tajemnica spadku energii

O ile zegary możemy bez problemu przestawić sami, to nie wiadomo, kto ma zrekompensować powstałą stratę energii, ponieważ przyczyna tego ubytku energii nie jest znana. Jednak, jak podaje ENTSOE, odchylenia te pochodzą z bloku kontrolnego SMM (Serbia, Macedonia, Montenegro), a konkretnie z Kosowa i Serbii.

"Nie zrobiono idealnego zegara"

Zegary odliczają czas z wykorzystaniem różnorodnych metod. W momencie, gdy zegar w mikrofalówce bazuje na częstotliwości sieci energetycznej, inne korzystają z sieci radiowej. W ten sposób działał między innymi zegar na wieży ratuszowej w Gdańsku, który dwa lata temu również uległ rozstrojeniu, spiesząc się o 4 minuty. Spowodowane było to zakłóceniami, tyle, że nie napięcia energetycznego, a fal radiowych.

Na ten temat wypowiadał się kierownik Muzeum Zegarów Wieżowych z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, Grzegorz Szychliński:

Zakłócenia fal radiowych przyczyniły się do awarii zegara
Zakłócenia fal radiowych przyczyniły się do awarii zegara tvn24

- Do tej pory na świecie nie zrobiono idealnego zegara - podkreślił specjalista.

Autor: amm/rp / Źródło: entsoe.eu, thenextweb.com

Źródło zdjęcia głównego: Shuttestock

Pozostałe wiadomości