Najnowsze

Zdjęcia ludzkich śladów na Księżycu

Najnowsze

Miejsce lądowania Apollo 17

NASA Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) opublikował najostrzejsze obrazy, jakie kiedykolwiek zrobiono z przestrzeni kosmicznej. Dzięki nim możemy zobaczyć ślady astronautów, wydeptane na Księżycu, m.in. z misji Apollo 17. Są nienaruszone, bo na naszym satelicie nie ma w ogóle wiatru.

Na zdjęciach wyraźnie widoczne są ślady trasy łazika, który eksplorował jego powierzchnię podczas misji Apollo 17 w 1972 roku. Obraz pokazuje też, którędy przechadzali się astronauci, którzy umieszczali na satelicie naukowe przyrządy do robienia pomiarów.

- Możemy prześledzić kroki kosmonautów i zobaczyć, gdzie dokładnie pobrali próbki księżycowego materiału - powiedział Noah Petro, księżycowy geolog z NASA Goddard Space Flight Center w Greenbelt w stanie Maryland, który jest członkiem zespołu projektowego zajmującego się fotografiami.

LRO - sztuczny satelita Księżyca

Projekt NASA nazwany Lunar Reconnaissance Orbiter to sonda kosmiczna, który funkcjonuje jako sztuczny satelita Księżyca. Jej głównym zadaniem jest przeprowadzanie obserwacji na potrzeby programu lotów załogowych na Księżyc, a także wykonanie szczegółowych map topograficznych powierzchni naszego satelity.

Naukowcy i astronomowie są zgodni - zdjęć o takiej ostrości, jak te wykonane przez LRO jeszcze nie było.

Miejsce lądowania Apollo 17/NASA
Miejsce lądowania Apollo 17/NASA

Więcej zdjęć zobaczysz tutaj.

Autor: xyz//aq / Źródło: NASA

Pozostałe wiadomości