Najnowsze

Zbliżenie Jowisza i Wenus na zdjęciach Reporterów 24

Najnowsze

Przed nami koniunkcja Jowisza i Wenus
Przed nami koniunkcja Jowisza i Wenus

W nocy z soboty na niedzielę mieliśmy szansę podziwiać niezwykłą koniunkcję Wenus i Jowisza. Planety dzieliła odległość mniejsza niż tarcza Księżyca. Swoimi zdjęciami pochwalili się Reporterzy 24.

Za nami wyjątkowa koniunkcja Jowisza i Wenus. Obie planety w czasie największego zbliżenia były oddalone od siebie o ok. cztery minuty kątowe. Oznacza to, że na niebie dzieliła je wtedy odległość mniejsza niż jedna ósma tarczy Księżyca. Sprawiło to wrażenie, że Wenus i Jowisz niemalże się dotknęły. Tak duże zbliżenie następnym razem będziemy mieli okazję oglądać dopiero w 2065 roku.

Tak bliska koniunkcja była widoczna jedynie w Stanach Zjednoczonych. Nie oznacza to jednak, że w Polsce nie mogliśmy zobaczyć tego zjawiska.

- To zbliżenie będzie tak ekstremalnie bliskie, że ja w swojej karierze jeszcze czegoś takiego nie widziałem. Rok temu mieliśmy taką koniunkcję, ale dzisiaj planety będą dwa razy bliżej - mówił przed wydarzeniem astronom Karol Wójcicki.

Po zachodzie Słońca

Czas największego zbliżenia Jowisza i Wenus wypadło w chwili, gdy obie planety z perspektywy Polski były pod horyzontem. Z tego względu najlepszym momentem, żeby je obserwować był czas około 20-30 minut po zachodzie Słońca, który odbył się kilka minut po 19.30. Po godzinie 20 zrobiło się na tyle ciemno, żeby oba ciała niebieskie stały się widoczne. Wówczas Jowisza i Wenus z perspektywy obserwatora, dzieliła odległość mniejsza niż jedna trzecia średnicy tarczy Srebrnego Globu, czyli około 11-12 minut kątowych.

Karol Wójcicki na swoim kanale Z głową w gwiazdach transmitował całe wydarzenie online.

Gdzie szukać planet?

Do zdarzenia doszło bardzo nisko nad zachodnim horyzontem. Wieczór i noc były pogodne i bezchmurne w prawie całym kraju, co zdecydowanie ułatwiło obserwowanie tego niezwykłego zjawiska.

Do koniunkcji dojdzie tuż po zachodzie słońca

Wasze zdjęcia

Reporterzy 24 przysłali zdjęcia Jowisza i Wenus.

Koniunkcję Wenus i Jowisza mieliśmy szansę obserwować także na przełomie czerwca i lipca 2015 roku. Na skrzynkę Kontaktu 24 wysłaliście mnóstwo zdjęć.

Zachodniopomorscy Łowcy Burz rok temu uchwycili obydwie planety wraz z obłokami srebrzystymi:

Koniunkcja Jowisza i Wenus oraz obłoki srebrzyste
Koniunkcja Jowisza i Wenus oraz obłoki srebrzysteZachodniopomorscy Łowcy Burz/Jarosław Ryplewski

Autor: AD,zupi/jap / Źródło: space.com, Z głową w gwiazdach

Źródło zdjęcia głównego: Kontakt 24/Daniel_INFO, Casimirus, Jaga

Pozostałe wiadomości