Najnowsze

Zbadają pierwsze naturalne trzęsienie ziemi w Wielkopolsce

Najnowsze

Sejsmografy zanotowały trzęsienie o sile 3,9 stopnia w skali Richtera

Naukowcy z Polskiej Akademii Nauk zbadają region w Wielkopolsce, w którym 6 stycznia tego roku zatrzęsła się ziemia. Wstrząsy o sile 3,9 stopnia w otwartej skali Richtera były pierwszym naturalnym trzęsieniem ziemi na tym terenie odkąd istnieją źródła pisane.

Naukowcy z Instytutu Geofizycznego PAN rozstawili pięć stacji sejsmicznych w okolicach Żerkowa, gdzie doszło do trzęsienia. Urządzenia zostaną w Wielkopolsce do końca 2012 roku.

- Chcemy zbadać sejsmiczność tego regionu. Urządzenia, badające wstrząsy sejsmiczne zostaną w Wielkopolsce do końca 2012 roku - tłumaczy Jacek Trojanowski, kierownik zespołu monitoringu zagrożenia sejsmicznego obszaru Polski Instytutu Geofizyki PAN w Warszawie.

Dawno niewidziane wstrząsy

Ziemia zatrzęsła się w Żerkowie, niedaleko Jarocina, w piątek 6 stycznia 2012 roku. Niespodziewany wstrząs miał siłę około 3,9 stopni w skali Richtera i wystąpił na głębokości około 10 km.

Według danych Instytutu Geofizyki jest to pierwsze naturalne zjawisko sejsmiczne na terenie Wielkopolski, od kiedy istnieją źródła pisane. Dotychczas istniały jedynie doniesienia o wstrząsie na pograniczu Wielkopolski i Pomorza (Tuczno) w 1606 r.

Nie wiadomo dlaczego

"Przyczyna zjawiska z 6 stycznia 2012 r. jest nieznana, ale jego lokalizacja w okolicy granicy Platformy Zachodnioeuropejskiej ze Strefą Tornquist'a-Teisseyre'a (T-T) pozwala domyślać się związku z jakimś rozłamem czy uskokiem towarzyszącym tej granicy" - napisali naukowcy instytutu na swojej stronie internetowej.

Strefa geologiczna T-T rozciąga się od Półwyspu Jutlandzkiego do wybrzeża Morza Czarnego, na terenie Polski przebiega od Kołobrzegu po Przemyśl. Składa się z serii równoległych głębokich uskoków i rozłamów.

76 polskie trzęsienia

O lekko odczuwalnym trzęsieniu ziemi zawiadomili straż pożarną mieszkańcy Żerkowa (powiat jarociński), Orzechowa (powiat wrzesiński) i Środy Wielkopolskiej. Wstrząs nie spowodował żadnych ofiar, trwa szacowanie ewentualnych strat na skutek uszkodzeń budynków.

Według danych Instytutu Geofizyki PAN, od roku 1000 do 2000 odnotowano w Polsce 76 trzęsień ziemi. Tylko w sześciu przypadkach osiągnęły około 6 stopni w otwartej skali Richtera.

Autor: rs / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości