"Zawyj dla wilka" czyli 8. edycja Godziny dla Ziemi

Wesprzyj ochronę wilka

W tym roku polska Godzina dla Ziemi WWF jest dedykowana wilkom. Finał akcji "Dołącz do watahy. Zawyj dla wilka" odbędzie się w sobotę 19 marca o godz. 12. W kampanii biorą udział m.in. Poznań, Gdańsk i Wrocław, a dołączą też Warszawa, Łódź i Kraków.

Organizacja WWF przez akcję Godzina dla Ziemi co roku angażuje ludzi do rozwiązywania ważnych problemów. Symbolicznie gasi się wtedy światło. Celem tegorocznej akcji w Polsce jest podniesienie świadomości ludzi na temat konieczności ochrony wilka. Kampania odbywa się pod hasłem "Godzina dla wilka".

Zawyj dla wilka

Z okazji 9. edycji Godziny dla Ziemi WWF na świecie, a 8. edycji w Polsce, w największych miastach naszego kraju odbywa się cykl dziewięciu wydarzeń, w których jednym z punktów jest wycie dla wilka. Do tej pory zrobili to mieszkańcy Białegostoku, Gdańska, Olsztyna, Poznania, Rzeszowa i Wrocławia. 19 marca dla wilków będą mogły zawyć także Łódź, Kraków i Warszawa.

Choć akcja w poszczególnych miastach jest symboliczna, można pomóc także w inny sposób. Poparcie dla ochrony wilka w Polsce można wyrazić także przez dołączenie do wilczej watahy na stronie www.godzinadlaziemi.pl. Mile widziane są także własne inicjatywy, które w mediach społecznościowych można opatrywać hashtagami #godzinadlawilka i #zawyjdlawilka.

Symboliczne wyłączanie światła

Do akcji Godzina dla Ziemi można włączyć się także przez tradycyjne już zgaszenie światła. Jeśli chcecie dołączyć, wystarczy w sobotę 19 marca o godz. 20.30 wyłączyć oświetlenie na godzinę.

Nie chodzi jednak o samo gaszenie światła. Akcja ma na celu zwrócenie uwagi ludzi na kwestie związane z ekologią. O wyłączanie niepotrzebnie zapalonych świateł w ciągu roku, o wybieranie komunikacji miejskiej lub roweru zamiast samochodu, oszczędzanie wody przez poranny prysznic zamiast długiej kąpieli. Te z pozoru błahe czynności mogą zrobić dla naszej planety wiele dobrego.

Zgasną m.in. mosty w Warszawie

Warszawa, włączając się do akcji wyłączy oświetlenie niektórych obiektów miejskich. 19 marca zgasną m.in. mosty Gdański, Świętokrzyski i Siekierkowski, Wiele pięter Pałacu Kultury i Nauki i iluminacja murów obronnych Starego Miasta. Ciemno zrobi się też m.in. na budynkach Stadionu Narodowego, Teatru Wielkiego, Zamku Królewskiego, na hotelach Novotel, Marriott i Hilton oraz na zewnątrz galerii handlowych.

Co roku w symbolicznej akcji gasną znane na całym świecie budowle. W zeszłym roku ciemne stały się Wieża Eiffla w Paryżu, Tower Bridge w Londynie, Brama Brandenburska w Berlinie, czy Pałac Kultury i Nauki w Warszawie.

Najważniejsze są wilki

W tym roku jednak oprócz wyłączania oświetlenia najważniejsze jest zwrócenie uwagi na wilki i zaangażowanie się w ich ochronę. Choć w Polsce wilk podlega ścisłej ochronie, częste są nielegalne odstrzały tych zwierząt. Wymieranie wilka jest także związane z rozwojem siedlisk ludzkich, które prowadzi do znacznego ograniczania wilczego środowiska. Przez to drapieżniki nie mogą żyć na tak potrzebnym im rozległym terenie.

W styczniu tego roku wataha wilków pojawiła się w województwie lubuskim. Mieszkańcy wsi i miast coraz częściej spotykali drapieżniki, które spacerowały we wsi Olbrachtów pod Żarami.

Wilki pojawiły się w Olbrachtowie
Wilki pojawiły się w Olbrachtowietvn24

Autor: zupi/rp / Źródło: WWF Polska, wikipedia

Pozostałe wiadomości