Najnowsze

Zatrzęsły się północne Włochy. Panika wśród mieszkańców

Najnowsze


W północnych Włoszech w piątek zatrzęsła się ziemia. Epicentrum znajdowało się 36 km od Parmy, gdzie dwa dni wcześniej także zanotowano wstrząsy. W Mediolanie przeprowadzono ewakuację spanikowanych mieszkańców i wstrzymano ruch pociągów. Uszkodzonych zostało także kilka budynków.

Wcześniej, w nocy ziemia zatrzęsła się na greckiej Krecie. Wstrząs o sile 5,2 st. w skali Richtera miał swoje epicentrum ok. 70 km na północ od stolicy wyspy, Iraklionu.

Trzęsienie zanotowano także w innych miejscowościach, m.in. w Chanii.

Wstrząsy wtórne

W północnych Włoszech ziemia zatrzęsła się w piątek po południu. Siłę drżenia amerykańskie służby geologiczne oceniły na 5,3 st. w skali Richtera. Doszło także do trzech wstrząsów wtórnych. Miały one, kolejno, magnitudę 2,7, 3,2 i 2.

Włochy: ewakuacja i zatrzymane pociągi

Zniszczenia, jakie odnotowano na terenie Parmy, dotyczyły przede wszystkim budynków. Odpadały od nich gzymsy, balkony i balustrady. Uszkodzona została fasada pałacu Colorno. Nie ma doniesień o ludziach, którzy odnieśli obrażenia.

W Mediolanie uruchomiono plan postępowania kryzysowego, w ramach którego przeprowadzono ewakuację niektórych budynków. Ze względów bezpieczeństwa wstrzymano ruch pociągów na kilku trasach.

Piątkowy wstrząs odczuwalny był również u wybrzeży Toskanii, gdzie leży wrak przeszukiwanego przez płetwonurków statku Costa Concordia. Eksperci zapewnili, że statek jest stabilny.

Wstrząsy odczuli także mieszkańcy śródziemnomorskiej Korsyki.

Bujanie i hałasujące szafy

Wstrząsy odczuli internauci, którzy napisali na Kontakt 24:

- Mieszkam w Bolonii i było czuć bujanie na krześle na 2. piętrze i hałasujące szafy. Z pierwszych informacji wiadomo, że wstrzasy byly odczuwalne w Mediolanie, całej Lombardii, Ligurii (Genua) i Emili Romagni, gdzie było epicentrum - donosi internauta.

- Epicentrum było w Parmie ok. godz. 16-tej. Siła trzęsienia wynosiła 5.4 w skali Richtera ok. 60 km pod ziemią - napisał z Włoch internauta Piotr.

Autor: ls,map/ms,ŁUD / Źródło: Kontakt 24/PAP/usgs.gov,earthquake-report.com

Pozostałe wiadomości