Zaskakujący kolor wody w kranie. Władze miasta przepraszają

Różowa woda w kranie
Różowa woda w kranie
Różowa woda w kranie

Mieszkańcy jednej z kanadyjskich miejscowości byli świadkami niezwykłego zjawiska. Z ich kranów leciała woda o dość niespotykanym kolorze. Okazało się, że dostał się do niej pewien związek chemiczny.

W mieście Onoway w prowincji Alberta w zachodniej Kanadzie ostatnio doszło do niezwykłej sytuacji. 6 marca wieczorem mieszkańcy miejscowości odkryli, że po odkręceniu kranu cieknie z niego kolorowa woda. I to nie jedynie lekko zabarwiona, a wściekle różowa.

Tłumaczenie władz

Władze miasta tłumaczyły się przed mieszkańcami, zapewniając ich jednocześnie, że spożywanie różowej wody jest całkowicie bezpieczne dla zdrowia."Miasto Onoway szczerze przeprasza za zaniepokojenie, które mogło być spowodowane tą sytuacją. Zapewniamy, że nasza woda jest bezpieczna i Roboty Publiczne robią wszystko co w ich mocy, by jak najszybciej zaradzić tej sytuacji" - poinformowały lokalne władze miasta w oświadczeniu.

Urzędnicy tłumaczyli także, że awaria musiała nastąpić podczas rutynowej konserwacji, w wyniku usterki zaworu, który pozostał otwarty i w ten sposób substancja dostała się do systemu dystrybucji.

Środek do uzdatniania wody

Substancja, która zabarwiła wodę na różowo to znany środek dezynfekujący - nadmanganian potasu. Po rozpuszczeniu w wodzie daje intensywny różowy lub fioletowy kolor.

Związek ten jest powszechnie stosowany w przemyśle uzdatniania wody. Używa się go do usuwania żelaza i siarkowodoru ze studni i kanalizacji. Substancja ta ma także inne zastosowanie. Wykorzystuje się ją również jako środek antyseptyczny w wilgotnych opatrunkach do leczenia ran powierzchniowych i wrzodów.

Może powodować poparzenia

Jedyne zagrożenie, jakie niesie ze sobą kontakt z nadmanganianem potasu jest to, iż jest to silny utleniacz - podobnie jak chlor. W nierozcieńczonej postaci w kontakcie ze skórą może powodować podrażnienia lub oparzenia.

Jak podaje BBC News, w przypadku zabarwionej wody w Kanadzie nie odnotowano żadnych działań niepożądanych.

Autor: zupi/aw / Źródło: Science Alert

Pozostałe wiadomości