Zanieczyszczone powietrze przyczynia się do śmierci pół miliona dzieci na całym świecie

[object Object]
Walka ze smogiem w MałpolscePolska i Świat
wideo 2/30

W zeszłym roku zanieczyszczenie powietrza spowodowało przedwczesną śmierć prawie pół miliona dzieci w pierwszym miesiącu ich życia - wynika z danych opublikowanych w raporcie "State of Global Air 2020". Większość zgonów dotyczyła krajów rozwijających się.

Jak wynika z raportu "State of Global Air 2020", ekspozycja na zanieczyszczone powietrze jest szkodliwa dla dzieci w łonie matki, a także niemowląt. Powietrze złej jakości może spowodować także przedwczesny poród lub niską wagę dziecka po urodzeniu. Oba te czynniki wpływają na wyższą śmiertelność niemowląt w krajach, gdzie powietrze jest zanieczyszczone.

Jakość powietrza a śmiertelność niemowląt

W inicjatywę "State of Global Air" zaangażowane są takie organizacje pozarządowe jak Health Effects Institute oraz Institute for Health Metrics and Evaluation's (IHME's). Swój wkład mają też naukowcy z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie oraz Uniwersytetu Teksańskiego w Austin.

W raporcie "State of Global Air 2020" przeanalizowano dane dotyczące śmiertelności niemowląt na całym świecie wraz z rosnącą liczbą badań, które łączą zanieczyszczenie powietrza z problemami zdrowotnymi. Jak wynika z opracowania, w ubiegłym roku zanieczyszczenia powietrza przyczyniły się do śmierci prawie pół miliona dzieci w pierwszym miesiącu ich życia.

Prawie dwie trzecie z pół miliona udokumentowanych śmierci niemowląt było związanych z zanieczyszczeniem powietrza w pomieszczeniach. Źródłem zanieczyszczeń były głównie paliwa stałe, takie jak węgiel drzewny czy drewno.

Lekarze od lat ostrzegają przed wpływem zanieczyszczonego powietrza na osoby starsze oraz na osoby z problemami zdrowotnymi, ale dopiero od niedawna zaczynają badać wpływ na zdrowie dzieci.

- Nie do końca rozumiemy, jakie są mechanizmy na tym etapie, ale dzieje się coś, co powoduje zmniejszenie wzrostu dziecka i ostatecznie jego masy po urodzeniu - powiedziała Katherine Walker, główny naukowiec z Health Effects Institute w Bostonie.

Wpływ zanieczyszczeń powietrza na zdrowie (Maria Samczuk, Adam Ziemienowicz/PAP)Maria Samczuk, Adam Ziemienowicz/PAP

Jak z czasów wiktoriańskiego Londynu

Dzieci urodzone z niską masą urodzeniową są bardziej podatne na infekcje dziecięce i zapalenie płuc. Płuca wcześniaków również nie mogą być w pełni rozwinięte.

- Dzieci urodzone w środowisku o wysokim poziomie zanieczyszczenia są bardziej podatne na choroby - powiedział Dan Greenbaum, prezes Health Effects Institute.

Beate Ritz, profesor epidemiologii na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles, uważa że zanieczyszczone powietrze w Indiach, południowo-wschodniej Azji i Afryce, jest porównywalne do tego z czasów wiktoriańskich w Londynie.

- To nie jest zanieczyszczenie powietrza, które widzimy w nowoczesnych miastach (w bogatym świecie), ale takie, jakie mieliśmy 150 lat temu w Londynie i innych miejscach, gdzie były spalany węgiel w pomieszczeniach zamkniętych - powiedziała Ritz w rozmowie z brytyjskim "Guardianem".

Maska antysmogowa (Maria Samczuk/PAP)Maria Samczuk/PAP

Autor: anw/dd / Źródło: The Guardian

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości