Najnowsze

Zamknięte szlaki, zatarasowana droga do Bukowiny Tatrzańskiej

Najnowsze

Zalane szlaki w Tatrach
tvn24Zalane szlaki w Tatrach

W wyniku intensywnych opadów deszczu w niedzielę tatrzańskie potoki zamieniły się w rwące rzeki. Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego zamknęły niektóre szlaki. Na Podhalu są podtopione domy, a osuwisko zatarasowało dojazd do Bukowiny Tatrzańskiej. Woda zalała romskie osiedle. Strażacy interweniowali blisko 70 razy.

Strażacy z Zakopanego i Nowego Targu w niedzielę od rana byli wzywani głównie do wypompowywania wody z zalanych domów. Na Podhalu poziom wód w rzekach w pięciu miejscach przekroczył stan alarmowy. Najbardziej żywioł dał się we znaki mieszkańcom powiatu tatrzańskiego, gdzie straż wyjeżdżała ponad 50 razy.

- W niedzielę w powiecie tatrzańskim i nowotarskim strażacy interweniowali ponad 60 razy. Zdarzenia dotyczyły głownie zalanych piwnic - relacjonował Marcin Kwaśny, reporter TVN24.

Osuwisko i zalane osiedle

Deszcz wyzwolił ziemne osuwisko, które zatrzymało się na drodze prowadzącej do Bukowiny Tatrzańskiej. Zalane zostało romskie osiedle w miejscowości Czarna Góra, ale nie było konieczności ewakuacji mieszkańców.

CZYTAJ TEŻ W TVN24.PL

Zamknięte szlaki

Wiele tatrzańskich szlaków turystycznych zostało podtopionych. W niedzielę zupełnie zalany był m.in. szlak wokół Morskiego Oka oraz Jaskinia Mroźna. Wejście do Doliny Kościeliskiej było zamknięte. Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego apelują do turystów, aby nie zbliżali się do rwących potoków. Warunki do uprawiania turystyki w Tatrach są niekorzystne i lepiej zrezygnować z wycieczek, nawet do dolin reglowych. Szlaki są mokre, śliskie i błotniste.

Poprawa pogody

Według synoptyków opady deszczu na Podhalu mają ustać w nocy z niedzieli na poniedziałek.

- Sytuacja poprawia się. Przestało padać. Woda w potokach zaczyna opadać - stwierdził w poniedziałek rano Marcin Kwaśny, reporter TVN24.

Zobacz, jaka będzie pogoda w nadchodzących dniach:

Prognoza pogody na poniedziałek
Prognoza pogody na poniedziałekTVN Meteo

Autor: mmw,AD/sk/rp / Źródło: TVN24 Kraków

Źródło zdjęcia głównego: Tatrzański Park Narodowy

Pozostałe wiadomości