Najnowsze

Zamiast limuzyną po Warszawie jeździ rowerem

Najnowsze

Ambasador Danii o sytuacji rowerzystów w Polsce
TVN Meteo ActiveAmbasador Danii o sytuacji rowerzystów w Polsce

Ambasador Danii w Polsce, Steen Hommel, opowiadał a magazynie "Dwa Koła" o warunkach rowerowych w jego kraju. Co zdziwiło go w Polsce?

TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

Dania to, tuż za Holandią, jeden z najprzyjaźniejszych dla rowerzystów kraj. Jeżdżą tam wszyscy - starsi, młodzi, zamożni i kiepsko zarabiający.

- Rowery w mieście są dla mnie czymś bardzo normalnym. Miałem z tym do czynienia przez wiele lat - powiedział Steen Hommel, ambasador Królestwa Danii w Polsce.

Dla biednego i bogatego

Ambasador wspominał, że w swojej ojczyźnie na rowerze jeździł już jako kilkulatek, docierając w ten sposób do szkoły, gdzie prowadzono zajęcia uczące jazdy na dwóch kółkach. - To najnaturalniejszy i najłatwiejszy środek transportu - podkreślił Hommel. - To nie jest wybór, którego dokonujesz rano. To po prostu naturalne - dodał.

W jego kraju nikogo nie dziwi to, że nawet wysoko postawiony polityk zamiast limuzyną jeździ po mieście na rowerze.

- W Danii jazda na rowerze nie jest w żaden sposób powiązana ze statusem społecznym - zauważył. - Nikt nie będzie wskazywał palcem i mówił: "o, nie stać cię na samochód" - zaznaczył.

Kontrasty międzykrajowe

Gdy przyjechał do Warszawy, na rowerze czuł się nieco samotny. Jak jednak zauważył, po blisko trzech latach pobytu w Polsce zaszły jednak spore zmiany na plus. - Spotykam coraz więcej osób na rowerach - przyznał. - To miasto (Warszawa - przyp. red.) jest coraz bardziej rowerowe - dodał ambasador.

Do Skandynawii nam jednak jeszcze daleko. - Kiedy wróciłem do Danii po półrocznym pobycie w Polsce, zacząłem zauważać pewne różnice - dodał. - Nie przestrzegamy tych samych przepisów co kierowcy - wyjaśniał. - To ma sprawić, że w ruchu drogowym jesteśmy (rowerzyści - przyp. red.) bezpieczniejsi - podkreślił.

Autor: stella/kka / Źródło: TVN Meteo Active

Pozostałe wiadomości