Najnowsze

Zalążek trąby powietrznej nad morzem

Najnowsze

Trąba powietrzna nad morzemKontakt 24
wideo 2/13

Nad morzem pojawił się zalążek trąby powietrznej. Zjawisko miało utrzymywać się przez kilka minut. Na Kontakt 24 dostaliśmy Wasze relacje.

Na Kontakt 24 dostaliśmy zdjęcia zalążka trąby powietrznej, jaki pojawił się w miejscowości Pobierowo (woj. zachodniopomorskie). Autor fotografii - pan Szczepan - zrobił zdjęcie około godziny 17 w poniedziałek.

Zjawisko było widoczne także w pobliskim Dziwnówku. Pan Grzegorz, autor materiału, przekazał, że zjawisko utrzymywało się około 10 minut.

- Zdjęcie udało mi się zrobić dokładnie o godzinie 17.28. Przez cały dzień wiał wiatr, niebo zachmurzone, było też chłodno, około 19 stopni. Wypatrywaliśmy słońca, a trafiliśmy na coś takiego - mówił internauta. - Trąba raz była mniejsza, raz większa. Pojawiło się większe zachmurzenie, a sama trąba utrzymywała się przez około 10 minut - dodał.

Jak poinformowała synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek, nad morzem rozciągał się w poniedziałek słabo aktywny front w chłodnej masie powietrza polarnego. Na nim pojawiały się chmury o silnym rozwoju pionowym. Takie warunki sprzyjały powstaniu leja kondensacyjnego, szczególnie podczas mocnego skrętu wiatru.

Jak powstaje trąba powietrzna?

Początkowo od podstawy chmury burzowej, na przykład cumulonimbusa, rozwija się lej kondensacyjny w kierunku ziemi. Nazywa się go także tubą. Dochodzi do niego, gdy w chmurze występują silne prądy wstępujące. Zwykle na pewnej wysokości następuje uskok wiatru i ten prąd zaczyna skręcać. W pewnym momencie zaczyna wirować, a para wodna w nim zaczyna się skraplać. Jeżeli prądy wstępujące w chmurze są mocno rozwinięte, to może utworzyć się trąba powietrza, a więc gdy wirująca kolumna dotknie ziemi.

JEŚLI WIDZIAŁEŚ COŚ CIEKAWEGO, PODZIEL SIĘ SWOJĄ RELACJĄ NA KONTAKT 24

Autor: kw,jw / Źródło: Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Kontakt 24