Najnowsze

Załamanie pogody na Korsyce. Trąba wodna straszyła na wybrzeżu

Najnowsze


Poniedziałek był bardzo niespokojnym dniem na Korsyce. Nawałnica przyniosła tam opady ulewnego deszczu. U wybrzeża wyspy zaobserwowano trąbę wodną.

Skutki gwałtownej aury w poniedziałek najbardziej odczuwalne były w Basti - głównym mieście handlowym i przemysłowym na Korsyce.

Strażacy interweniowali ponad 100 razy.

Jak podała służba meteorologiczna Meteo France, w ciągu godziny spadło miejscami nawet do 120 litrów wody na metr kwadratowy. Zalanych zostało kilka tuneli i część miasta. Ponad trzy tysiące gospodarstw domowych zostało bez prądu.

Interwencje, ewakuacje

W miejscowości Santa Maria Poggio 200 dzieci, które przebywały na obozie pod namiotami, zostało przeniesionych do pobliskich budynków.

W porcie lotniczym Bastia-Poretta kilka samolotów było opóźnionych.

U wybrzeża wyspy zaobserwowano trąbę wodną. Jest to zjawisko często spotykane, ale pojawia się nieregularnie, w dużym stopniu przezroczyste i na początkowym etapie można je zaobserwować tylko dzięki śladowi na powierzchni wody. Trąby wodne rozpraszają się w chwili, gdy dotrą do lądu. Są słabsze od trąb powietrznych.

Przed trudnymi warunkami atmosferycznymi wydano ostrzeżenia drugiego stopnia przed ulewnym deszczem i burzami dla departamentów Górna Korsyka i Korsyka Południowa. Jak podaje Meteo France, alerty będą obowiązywać do godziny 15 we wtorek.

Ostrzeżenia meteorologiczne dla Francji (meteoalarm.eu)meteoalarm.eu

Autor: dd/map / Źródło: tvnmeteo.pl, Europe1, Ouest France

Pozostałe wiadomości