Najnowsze

Zakichany koniec czerwca

Najnowsze

Prognoza dla alergików na czwartek 28.06
TVN MeteoPrognoza dla alergików na czwartek 28.06

Koniec czerwca to trudny czas dla alergików uczulonych zwłaszcza na pyłki traw oraz zarodniki grzybów mikroskopowych. Te są w szczytowej fazie pylenia i mocno dokuczają uczulonym na nie osobom. Przypominamy o braniu leków i ostrzegamy przed innymi uczulającymi roślinami. Szczegóły poniżej.

Trawy są w szczytowym okresie pylenia. W pogodne dni stężenie ich pyłku w całym kraju będzie wysokie, a lokalnie, na terenach podmiejskich bardzo wysokie.

Góry bez traw

W niższych partiach gór stężenie pyłku traw będzie średnie, a wysokich górach, powyżej 1000 m n.p.m. – bardzo niskie.

Alergeny pyłku traw są najczęstszą przyczyną alergiczych schorzeń dróg oddechowych w naszym klimacie.

Szczaw w natarciu

Szczaw jest w szczytowym sezonie pylenia. Stężenie jego pyłków w powietrzu będzie w okresach rozpogodzeń w całym kraju średnie, jedynie w górach niskie.

Babki bać się nie trzeba

Babka ma słabe właściwości uczulające. Jest w środki sezonu pylenia. Bardzo niskie będzie stężenie pyłku babki lancetowatej i szerokolistnej. Z uwagi na słabe właściwości uczulające i bardzo niskie stężenie jej pyłku (nawet w słoneczne dni) w atmosferze, nie będzie ona stanowiła zagrożenia dla alergików.

Pokrzywa parzy, ale nie uczula

Pokrzywa jest w szczytowej fazie pylenia. Stężenie jej pyłku będzie na przeważającym obszarze kraju bardzo wysokie, jedynie w górach srednie.

Pyłek pokrzywy wykazuje bardzo słabe właściwości uczulające i nie będzie stanowił zagrożenia dla alergików.

Komosa zaczyna pylić

Pylenie rozpoczęła komosa o słabych właściwościach uczulających. Stężenie pyłku tych pospolitych chwastów będzie niskie, a na Wybrzeżu i północnym wschodzie kraju bardzo niskie.

Cladosporium

Cladosporium to słaby alergen, który jest w szczycie sezonu zarodnikowania. Stężenie zarodników tego rodzaju będzie w całym kraju bardzo wysokie.

Alternaria

Zarodniki Alternaria to z kolei silny alergen. Jest w szczycie sezonu zarodnikowania. Stężenie zarodników grzybów mikroskopowych z rodzaju Alternaria, będzie w prawie całym kraju bardzo wysokie.

Autor: mm/mj / Źródło: TVN Meteo

Pozostałe wiadomości