Najnowsze

Zagadkowa śmierć kilkudziesięciu delfinów. Ocean wyrzucił je na plażę

Najnowsze

Mnóstwo martwych delfinów na plaży
Mnóstwo martwych delfinów na plażyLüderitz Marine Research
wideo 2/8

Na plaży w Namibii znaleziono 86 martwych delfinów ciemnych. Wszczęte zostało śledztwo, które ma ustalić, jaka była przyczyna śmierci zwierząt.

Martwe delfiny ciemne nazywane też delfinowcami ciemnymi (Lagenorhynchus obscurus) znaleźli w piątek, 6 marca rybacy na plaży położonej około 40 kilometrów od miasta Luederitz, na południowym wschodzie kraju. Wśród martwych zwierząt były dwa młode, których wiek oszacowano na kilka dni.

Zbadają przyczynę śmierci ssaków

Biolożka morska Kolette Grobler poinformowała, że ssaki były martwe od około tygodnia.

- Podejrzewamy, że jeden z nich był ranny lub chory i wezwał pozostałe na pomoc, a to mogło spowodować przypadkowe wyrzucenie ich na brzeg - powiedziała Grobler. - Niestety nie mogliśmy pobrać próbek z powodu zaawansowanego rozkładu ciała, ale pobraliśmy próbki wody, aby ustalić, czy delfiny zjadły toksyczny plankton - dodała.

Ministerstwo rybołówstwa i zasobów morskich poinformowało, że zbada przyczynę śmierci zwierząt.

Biologia gatunku

Delfinowiec ciemny to gatunek ssaka z rodziny delfinowatych (Delphinidae). Występuje zarówno w ciepłych, jak i chłodnych wodach półkuli południowej. Ssaki te zasłynęły jako najdoskonalsi akrobaci wśród waleni. To one najczęściej wykonują skoki i są one doskonale skoordynowane, jeżeli wykonywane są przez więcej niż jednego osobnika.

Żyją w dużych grupach, zazwyczaj liczących kilkadziesiąt osobników. Delfinów ciemnych nie powinno się trzymać w delfinariach, gdyż pozbawione licznego towarzystwa, do którego są przyzwyczajone, popadają w depresję, często chorują, a ich czas życia ulega skróceniu.

Autor: anw/aw / Źródło: reuters, pap

Źródło zdjęcia głównego: Lüderitz Marine Research

Pozostałe wiadomości