Najnowsze

Zaczęły się na zachodzie, doszły do centrum. Burze w całym kraju

Najnowsze

PAPOstrzeżenie przed gwałtownymi burzami

Dzisiejsza noc nie należała do najspokojniejszych na Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku i na Pomorzu Zachodnim. Spore wyładowania atmosferyczne odnotowano w Szczecinie i Gorzowie Wielkopolskim. Nad ranem burze zaczęły przemieszczać się do centrum kraju. Około 12.00 doszły do Warszawy.

Rano burze wystąpiły w Krakowie, Rzeszowie i we Wrocławiu. Krótkotrwałe, ale gwałtowne nawałnice wystąpią dzisiaj na południu Polski, w pasie od Dolnego Śląska aż po Tarnów.

Burze niedziela

Lokalnych burz możemy spodziewać się w całej Polsce. Wyładowaniom atmosferycznym będą towarzyszyły opady ulewnego deszczu, od 5 do 15 litrów wody na metr kwadratowych. W Sudetach zachodnich spaść może nawet 30 litrów deszczu na metr kwadratowy. Będzie wiał silny wiatr, który w porywach osiągnie 70-80 km/h.

Na południu zagrzmi najmocniej

W województwach południowych, a zatem na Śląsku, Małoposlce, Podkarpaciu i na Lubelszczyźnie będzie najcieplej, do 32 st. C. W tych rejonach wystąpią bardzo silne i gwałtowne wyładowania atmosferyczne. Będą szczególnie niebezpieczne, ponieważ towarzyszyły im będą ulewne deszcze i grad.

Prawdopodobieństwo wystąpienia burz w tym rejonie szacuje się na 90 proc.

Umiarkowane burze

Burze o natężeniu umiarkowanym nie ominą Wielkopolski, Pomorza oraz Dolnego Śląska.

Przewiduje się, że spadnie tam od 10 do 30 litrów deszczu na metr kwadratowy. Lokalnie wielkość opadów może wzrosnąć do 40 litrów na metr kwadratowy, a w paśmie Karpat powyżej tej wartości. W czasie burz wiał będzie silny wiatr, do 90 km/h.

Grzmi w Twoim mieście? Prześlij nam zdjęcia lub wideo na Kontakt Meteo

Sytuacja burzowa w Polsce 12.00

W czasie burz zachowajmy rozsądek

Należy pamiętać o tym, że zarówno mniejsze, jak i większe wyładowania atmosferyczne niosą ze sobą przede wszytkim zagrożenia dla życia ludzkiego. Mogą być przyczyną pożarów, uszkodzenia budynków, drzewostanu i linii energetycznych. A często towarzyszące burzom ulewnie padające deszcze lokalnie mogą powodować podtopienia.

Burze nie ominęły nas także w piątek. Zobacz, jakie przyniosły ze sobą straty.

Autor: usa//aq / Źródło: TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: PAP

Pozostałe wiadomości