Najnowsze

Zaczęła się wędrówka żubrów. Łączą się w stada i schodzą z wyższych partii gór

Najnowsze

Stadko żubrów z bykiem
Stadko żubrów z bykiem
wideo 2/18

Nasze polskie żubry, niczym amerykańskie bizony, zaczynają wędrówkę do miejsc, gdzie będą mogły spokojnie spędzić zimę. W Bieszczadach żyje ponad 550 osobników.

Żyjące w Bieszczadach żubry schodzą już z wyższych partii gór i jak co roku zaczynają powolne przemieszczanie się do położonych w cieplejszych dolinach miejsc zimowania.

- W tym roku już od połowy października leśnicy obserwują coraz liczniejsze ich grupy liczące po kilkadziesiąt osobników - powiedział we wtorek rzecznik Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

Zauważył, że żubry od wczesnej wiosny gromadzą się w małych grupach lub samotnie przebywają w wyższych partiach Bieszczadów.

- Natomiast pod koniec lata łączą się w większe stada, a potem wędrują do miejsc zimowania. Przypomina to nieco sezonowe wędrówki amerykańskich bizonów. Żubry ciągle mają obfitość pożywienia w naturze, bo cały czas sprzyja im pogoda, nie ma mrozu, ani opadów śniegu - mówił Marszałek.

Na terenie Nadleśnictwa Baligród, w pasmie Chryszczatej w Bieszczadach, obserwowane są grupy żubrów liczące 30-50 osobników. Wciąż pozostają jednak w wyżej położnych dolinach, żerując na jeżynie w lesie i na otwartych łąkach. Leśnicy zaczęli już dokarmianie tych zwierząt, by odciągnąć je od upraw, ze względu na szkody, jakie w nich wyrządzają.

Największe stado miało 129 osobników

Subpopulacja tych zwierząt bytująca w tej części Bieszczad liczy już ponad 300 osobników. Przed zimą przemieszczają się one na północ, dochodząc nawet pod Lesko w okolicę góry Gruszka. Wśród nich są też osobniki zarażone telazjozą - groźną chorobą, wywołaną przez nicienie pasożytujące w gałce ocznej zwierząt.

W duże stada gromadzą się również żubry żyjące we wschodniej części Bieszczadów, głównie nad Sanem pod Otrytem. - Największe zaobserwowane stado liczyło dokładnie 129 osobników. Co skrupulatnie policzył Mateusz Matysiak, znakomity fotograf przyrody - dodał rzecznik krośnieńskiej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.

Według inwentaryzacji z marca tego roku w Bieszczadach, w dwóch odizolowanych od siebie dzikich populacjach, żyje ponad 550 żubrów. Przebywają one stale na terenie nadleśnictw: Baligród, Komańcza, Stuposiany i Lutowiska. Zimą żubry bywają obserwowane w lasach nadleśnictw Lesko i Ustrzyki Dolne.

Autor: ml/aw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości