Zaćmienie Księżyca w obiektywach Reporterów 24

Tym razem pogoda nie zawiodła

W sobotę wieczorem nadarzyła się prawdziwa gratka dla miłośników astronomii. Na niebie można było obserwować zaćmienie Księżyca. W Polsce to niezwykłe zjawisko rozpoczęło się późnym popołudniem. Mamy już pierwsze zdjęcia Srebrnego Globu.

W Polsce zaćmienie było widoczne o godzinie 15:06 i trwało kilkadziesiąt minut. Księżyc wszedł już całkowicie zaćmiony. W Warszawie maksimum zaćmienia można było obserwować na wysokości 1 stopnia nad horyzonetem.

Zjawisko astronomiczne było zdecydowanie lepiej widoczne we wschodnich rejonach Polski. Dostaliśmy już pierwsze zdjęcia tajemniczo wyglądającego Księżyca.

Aby dojrzeć to zjawisko trzeba było jednak mieć dobre miejsce do obserwacji, między innymi niczym nie osłonięty widok na północno-wschodni i wschodni horyzont. Zaćmienie byłowidoczne gołym okiem. Jednak, żeby móc podziwiać jego poszczególne kratery wyłaniające się z cienia, warto było wcześniej wyposażyć się w lunetę, teleskop lub chociaż lornetkę.

To już drugie zaćmienie Ksiezyca w tym roku. Pierwsze można było zobaczyć w czerwcu. Niestety na kolejne trzeba będzie poczekać 3 lata.

O zaćmieniu czytaj też tu.

Autor: usa//aq / Źródło: Kontakt Meteo, Kontakt 24, PAP

Pozostałe wiadomości