Najnowsze

Za pięć lat temperatura może być wyższa o 1,3 stopnia niż w epoce przedindustrialnej

Najnowsze

Za nami najgorętsza dekada w historiiNASA's Scientific Visualization Studio/Kathryn Mersmann
wideo 2/22

Jak podała Światowa Organizacja Meteorologiczna, lata od 2015 do 2019 roku były najgorętszym pięcioletnim okresem w historii. Wszystko wskazuje na to, że w ciągu najbliższych pięciu lat zostanie pobity kolejny niechlubny rekord. Według prognoz średnia temperatura na świecie osiągnie prawdopodobnie poziom o 1,2-1,3 stopnia Celsjusza wyższy w stosunku do epoki przedindustrialnej.

- W zasadzie jesteśmy na drodze do osiągnięcia co najmniej 1,2-1,3 stopnia więcej w stosunku do epoki przedindustrialnej w ciągu najbliższych pięciu lat - powiedział Omar Baadour, przedstawiciel Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO), na konferencji prasowej w Genewie. - Potrzeba radykalnych działań - stwierdził.

W niedzielę WMO, oenzetowska agencja, opublikowała raport, w którym podkreśla, że lata od 2015 do 2019 roku były najgorętszym pięcioletnim okresem w historii. Średnia temperatura w tym czasie była o 0,2 stopnia wyższa niż w latach 2011-2015.

- Te statystyki nie tylko są alarmujące, ale też rozwiewają fałszywe poczucie bezpieczeństwa, że może jakoś przez to przebrniemy - oświadczył dyrektor oddziału WMO ds. prognoz i przystosowania Maxx Dilley. Jego zdaniem "trzeba będzie radykalnie podnieść poziom ambicji oraz obecny poziom realizowania polityk, których celem jest rozwiązanie tego problemu".

Średnia temperatura na Ziemi (Adam Ziemienowicz/PAP/DPA)Adam Ziemienowicz/PAP/DPA

20 procent więcej dwutlenku węgla

Raport WMO wspomina również, że w latach 2015-2019 odnotowano w atmosferze rekordowy poziom dwutlenku węgla (+ 20 procent) i innych gazów cieplarnianych. Dilley podkreślił, że klimat odpowiada na emisje gazów cieplarnianych z opóźnieniem, co oznacza, że skutki obecnych poziomów mogą wpłynąć na temperaturę za 20 lat.

Rzeczywistość a porozumienie paryskie

Zgodnie z przyjętymi w grudniu 2015 roku na konferencji klimatycznej ONZ w Paryżu porozumieniem, celem jest utrzymanie wzrostu globalnych średnich temperatur na poziomie znacznie mniejszym niż 2 stopnie Celsjusza w stosunku do epoki przedindustrialnej i kontynuowanie wysiłków na rzecz ograniczenia wzrostu temperatur do 1,5 stopnia.

Raport WMO opublikowano w przeddzień poniedziałkowego szczytu klimatycznego w Nowym Jorku. Dzień później rozpocznie się sesja generalna Zgromadzenia Ogólnego ONZ. W szczycie klimatycznych wezmą udział szefowie rządów i państw z około 60 krajów.

WMO edukuje

Na Twitterze WMO pojawiły się filmiki obrazujące dane raportu. Pierwszy przedstawia stan gazów cieplarnianych, które wpływają na globalne ocieplenie. Jak podaje agencja ich stężenia osiągają kolejne rekordy. W okresie od 2015 do 2019 roku emisja dwutlenku węgla była o prawie 20 procent większa niż w poprzednich pięciu latach.

Zamieszczono także animację z odchyleniami temperatury w poszczególnych latach i miesiącach.

Autor: kw/map / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock