Za nami burzowy ranek, przed nami lokalnie burzowe popołudnie. Obowiązuje alert

Prognoza pogody na środę
Prognoza pogody na środę
Prognoza pogody na środę

W środę rano informowaliśmy o burzach, które pojawiały się na Warmii, Mazurach, Podlasiu i na Mazowszu. Wyładowania ucichły przed południem, jednak ostrzeżenia pierwszego stopnia wciąż obowiązują na Podlasiu.

O poranku w Polsce występowały burze. Synoptyk Artur Chrzanowski informował, że grzmiało między innymi na Warmii i Mazurach w okolicy Wielkich Jezior Mazurskich. Wyładowania notowano również na Mazowszu oraz na Podlasiu.

Suma opadów wynosiła do 20 l/mkw., a wiatr osiągał prędkość dochodzącą do 80 km/h. Burze przesuwały się na północny wschód kraju. Obecnie cumulonimbusy znajdują się poza granicami kraju.

Niewykluczone, że po południu znów pojawią się burze.

Wciąż obowiązuje ostrzeżenie na Podlasiu

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego, najniższego stopnia przed burzami z gradem. W środę do godz. 13 alerty pogodowe obowiązywały w województwie warmińsko-mazurskim i podlaskim.

Teraz ostrzeżenia dotyczą tylko Podlasia. Tam alerty mają obowiązywać do środy do godz. 20. Według prognoz IMGW, może spaść do 30 l/mkw. deszczu i powiać z prędkością do 75 km/h. Niewykluczone są opady gradu.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że "przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej".

Legenda:

Blids.de: mapa prezentuje wyładowania atmosferyczne w czasie dwóch godzin. Każdy kolor odpowiada 15 minutom. Od najnowszych: czerwone - pomarańczowe - żółte - zielone - niebieskie - granatowe - fioletowe - różowe.

Wyładowania atmosferyczne na terenie Polski w godz. 8.15 - 10.15 (blids.de)

Autor: mab,mar/map / Źródło: TVN Meteo

Pozostałe wiadomości